Zamknij

Emmanuel Macron prezydentem Francji

Redakcja
07.05.2017 20:00
Macron
fot. PAP/EPA

Niezależny kandydat Emmanuel Macron zdobył w niedzielę 65-66,1 procent głosów w II turze wyborów prezydenckich - wynika z opublikowanych po zamknięciu lokali prognoz ośrodków sondażowych. Jego rywalka Marine Le Pen zdobyła 33,9-35 procent głosów.

Jak donosi reporter Radia ZET Jacek Czarnecki, wybór Macrona ma świadczyć o zmęczeniu Francuzów tradycyjnymi partiami, aferami finansowymi i obyczajowymi. Zaledwie 39-letni Emmanuel Macron to najmłodszy w historii prezydent Francji.

Wielu francuzów wierzy, że jego wygrana zmieni krajobraz w polityce francuskiej.

Przed prezydentem Macronem kolejne pilne zadanie. Za miesiąc nad Sekwaną wybory parlamentarne, które jego ruch En Marsze musi wygrać, by mógł spełnić swoje wyborcze obietnice.

Emmanuel Macron urodził się 21 grudnia 1977 w Amiens. Studiował na Uniwersytecie w Paryżu. Po uzyskaniu dyplomu został członkiem korpusu inspektorów finansowych.W latach 2012–2014 pełnił funkcję zastępcy sekretarza generalnego Pałacu Elizejskiego w administracji prezydenta François Hollande’a. Następnie objął funkcję ministra gospodarki, przemysłu i cyfryzacji.

W kwietniu 2016 założył własny ruch polityczny pod nazwą En Marche, co nie spodobało się ówczesnemu prezydentowi. Cztery miesiące później zrezygnował ze sprawowanej funkcji ministra. Zadeklarował następnie start w wyborach prezydenckich w 2017 jako kandydat niezależny, odmawiając udziału w prawyborach zorganizowanych przez socjalistów.

W pierwszej turze wyborów 23 kwietnia 2017 otrzymał 8 657 326 głosów (24,01 procent), zajmując 1. miejsce spośród 11 kandydatów. Przeszedł do drugiej tury razem z eurosceptyczną kandydatką Marine Le Pen, która uzyskała poparcie na poziomie 21,30 procent.

RadioZET.pl/jc/PAP/DG