Zamknij

Premier Theresa May rozmawiała z Macronem o wyjściu W. Brytanii z UE

Redakcja
08.05.2017 07:53
Premier Theresa May rozmawiała z Macronem o wyjściu W. Brytanii z UE
fot. AFP/East News

Gratulacje dla Emmanuela Macrona płyną z całego świata. Świeżo wybranemu prezydentowi Francji słowa uznania przekazała też brytyjska premier Theresa May. Politycy ucięli sobie pogawędkę, której głównym tematem było oczywiście wyjście Wielkiej Brytanii z Unii. 

- Pani Premier zapewniła swego rozmówcę, że Zjednoczone Królestwo życzy sobie zachowania silnych partnerskich więzi z UE po opuszczeniu wspólnoty - zaznaczył rzecznik brytyjskiego rządu. Szczególnie ważne z punktu widzenia Londynu jest "wyjątkowe w swym charakterze partnerstwo francusko-brytyjskie, które gwarantuje silne i solidne podstawy dla współpracy w przyszłości, jeszcze przed zakończeniem negocjacji z Brukselą".

Gratulacje złożyli też minister spraw zagranicznych -  Boris Johnson, który nazwał zwycięstwo Macrona "oszałamiającym sukcesem" i wyraził nadzieję, iż "oba kraje będą nadal rozwijać partnerską współpracę" oraz lider Partii Pracy - Jeremy Corbyn, który napisał na Twitterze, że "cieszy się z tego, iż Francuzi odrzucili politykę nienawiści Marine Le Pen".

Nie wszyscy na wyspach cieszą się z wyboru Macrona. Swoje niezadowolenie wyraził chociażby Nigel Farage, były lider antyunijnej partii UKIP. Farage był twarzą kampanii wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. 

- Jedno wielkie oszustwo, usankcjonowane w głosowaniu - napisał na Twitterze. - Macron będzie marionetką w rękach Junckera - uważa Farage.

Emmanuel Macron, niezależny kandydat reprezentujący centrum sceny politycznej, zdobył w niedzielę 66,06 proc. głosów w II turze wyborów prezydenckich.

RadioZET.pl/KM