Zamknij

Debata prezydencka we Francji: kto w oczach Francuzów wygrał starcie?

Redakcja
21.03.2017 07:31
Debata prezydencka we Francji: kto w oczach Francuzów wygrał starcie?
fot. PAP/EPA

Pierwsza konfrontacja kandydatów na prezydenta Francji - już za nami. Tematami z jakimi zmierzyli się kandydaci w poniedziałek były: edukacja, bezpieczeństwo, instytucje, gospodarka i polityka zagraniczna. 

W trzygodzinnej debacie starło się 5 kandydatów: François Fillon, Benoît Hamon, Marine Le Pen, Emmanuel Macron i Jean-Luc Mélenchon.

Zagłosuj

Kto wygra wybory?

Liczba głosów:

Według sondażu przeprowadzonego dla Radia Europe 1 najbardziej przekonujący był Macron. Cieszy się poparciem 29 procent respondentów. Największym przegranym jest kandydat socjalistów Hamon. Ma poparcie 22 procent pytanych. Przed debatą miał duży apetyt na zwycięstwo.

Za nim, łeb w łeb idą: Mélenchon, Le Pen i Fillon. Występ Mélenchona za najlepszy uznało 20 procent pytanych. Fillon i Le Pen mają 19-procentowe poparcie każdy. 

Wcześniej w jedynym z wywiadów Emmanuel Macron, który był ministrem gospodarki w rządzie prezydenta socjalisty Francois Hollande'a, oskarżył dwoje swych głównych rywali, skrajnie prawicową Marine Le Pen i konserwatystę Francois Fillona, że patriotyzm myli im się z nacjonalizmem.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET
Do wyborów prezydenckich przygotowuje się jednak 11, nie 5 kandydatów. Sześciu nie zostało zaproszonych do debaty, czego nie omieszkał wytknąć Fillon. Jego zdaniem to podważenie zasad demokratycznego państwa.

RadioZET.pl/mab, KM