Zamknij

Epidemia listeriozy w Hiszpanii. Wydano międzynarodowy alert

23.08.2019 23:24
Epidemia listeriozy w Hiszpanii. Wydano międzynarodowy alert
fot. Shutterstock

Rząd Hiszpanii wydał w czwartek międzynarodowy alert dotyczący kilkuset zachorowań na listeriozę w tym kraju. Na chorobę tę zmarły w Hiszpanii już dwie osoby.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformowało hiszpańskie ministerstwo zdrowia, służbom sanitarno-epidemiologicznym udało się już ustalić główną przyczynę zachorowań na listeriozę, którą jest spożycie wędlin i mięs marki La Mecha.

Resort wyjaśnił, że poinformował już o licznych przypadkach listeriozy władze sanitarne państw UE, a także Światową Organizację Zdrowia (WHO). W ramach alertu ministerstwo zaleciło wycofanie z obrotu produktów oferowanych pod marką La Mecha przez spółkę Magrudis.

Zobacz także

W czwartek w Kantabrii na północy Hiszpanii zmarł 62-letni mężczyzna chory na listeriozę. To druga ofiara rozprzestrzeniającej się głównie w południowej części tego kraju choroby. W poniedziałek w Sewilli, gdzie notowanych jest najwięcej przypadków listeriozy, zmarła 90-letnia pacjentka szpitala Virgen del Rocio.

Z informacji służb sanitarnych w Madrycie wynika, że do czwartkowego popołudnia stwierdzono w Hiszpanii ponad 150 zachorowań na listeriozę. Ponad 520 innych osób z objawami tej choroby jest pod obserwacją.

Zobacz także

Wśród hospitalizowanych na terenie Andaluzji są 23 kobiety ciężarne. Pod koniec lipca jedna z mieszkanek Madrytu w efekcie zachorowania na listeriozę po spożyciu mięsa mielonego straciła zaawansowaną ciążę.

Choroba groźna głównie dla noworodków, kobiet w ciąży, osób starszych

W związku z licznymi przypadkami listeriozy w Andaluzji premier regionalnego rządu Jose Manuel Moreno przerwał w środę urlop, a jego gabinet nakazał natychmiastowe wycofanie ze sklepów i lokali gastronomicznych produktów marki La Mecha.

Zobacz także

Hiszpania jest drugim, po Wielkiej Brytanii, europejskim krajem, w którym w ostatnim czasie zanotowano zgony z powodu listeriozy. Na początku sierpnia brytyjskie służby sanitarne poinformowały o sześciu zgonach pacjentów chorych na listeriozę po zjedzeniu posiłku w szpitalu.

Listerioza to rzadko spotykana choroba zakaźna, groźna głównie dla noworodków, kobiet w ciąży, osób starszych i przewlekle chorych oraz o obniżonej odporności; zakażeniu rzadko ulegają zdrowe osoby dorosłe. Choroba najczęściej rozwija się po spożyciu niepasteryzowanych produktów mlecznych, niedokładnie umytych surowych owoców i warzyw, surowego mięsa, ryb, owoców morza oraz "dań gotowych", niepoddanych przed spożyciem obróbce cieplnej. Wywołująca tę chorobę bakteria listeria namnaża się również w temperaturze chłodni, w której ginie większość innych bakterii.

RadioZET.pl/PAP