Zamknij

Europosłowie krytykują wybór Selmayra na sekretarza generalnego KE

Redakcja
12.03.2018 21:44
Europosłowie krytykują wybór Selmayra na sekretarza generalnego KE
fot. Wikipedia

Nie milkną dyskusje na temat kontrowersyjnego wyboru Martina Selmayra na sekretarza generalnego KE, który kierować będzie korpusem ponad 30 tys. unijnych urzędników. Większość eurodeputowanych krytykuje tę decyzję.

W PE odbyła się burzliwa debata na temat wyboru Selmayra na sekretarza KE. Duża część europosłów wytyka Niemcowi brak przejrzystości. – To najbardziej upolityczniona postaś zajmująca najwyższe urzędnicze stanowisko w Komisji – pisze portal Politico.

Burza w europarlamencie

Przed wyborem na nowe stanowisko Selmayr był szefem gabinetu przewodniczącego KE Jean-Claude'a Junckera. Przez część urzędników i mediów w Brukseli nazywany jest „szarą eminencją” Komisji Europejskiej i oceniany jako jeden z najbardziej wpływowych urzędników w Brukseli.

Kontrowersyjny wybór

Krytycy podkreślają fakt, że decyzja o wyborze Selmayra oznacza, że nie musi on odchodzić z KE w przyszłym roku, wraz z końcem kadencji Junckera. – To jest ulubiony biurokrata Junckera. No cóż, to jest nepotyzm – mówił oburzony Nigel Farage (Grupa Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej).

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program.

RadioZET.pl/PAP/strz