Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Europejski kraj sprzeciwia się karaniu Polski za odmowę przyjęcia uchodźców

14.06.2017 18:04
xxx wiadomosci

Polski rząd zyskał sprzymierzeńca w sprawie twardej polityki wobec narzucaniu kwot uchodźcom. Szef estońskiego MSW Andres Anvelt poinformował agencję Reutera o tym, że Estonia jest przeciwna karaniu państw za to, że nie przyjmują uchodźców.

Europejski kraj sprzeciwia się karaniu Polski za odmowę przyjęcia uchodźców fot. Archiwum Radia ZET

Estonia obejmie w drugim półroczu rotacyjne przewodnictwo w Unii Europejskiej. Minister spraw zagranicznych tego kraju uważa, że plany Komisji Europejskiej o karach dla poszczególnych państw to zły pomysł. – Pojmujemy Europę jako rodzinę bardzo różnych krajów. Musimy uważnie patrzeć w przyszłość, aby niczego nie zniszczyć. Nie potrzebujemy więcej exitów, które osłabiłyby Unię Europejską – tłumaczył Anvelt w rozmowie z Reutersem.

Przekonanie do zmiany stanowiska

Szef estońskiego MSZ mówił, że Estonia skoncentruje się na dalszym umacnianiu granic zewnętrznych Unii w nadziei, że w końcu przekona te kraje odmawiające przyjmowania uchodźców do zmiany stanowiska.

Polska, Czechy i Węgry na celowniku KE

Państwa członkowskie UE zgodziły się we wrześniu 2015 r. na przeniesienie 160 tys. uchodźców z Włoch i Grecji. Planowo miałoby to nastąpić do września 2017 r. Tymczasem Polska, Węgry i Czechy sprzeciwiły się temu, efektem czego było postanowienie ukarania tych państw przez Komisję Europejską. – To brak poszanowania dla swoich zobowiązań wobec Grecji, Włoch i pozostałych państw członkowskich – czytamy w komunikacie.

Tymczasem państwa bałtyckie budują ogrodzenie na granicy z Rosją:

RadioZET.pl/PAP/strz

Oceń