Zamknij

Facebook znów działa po awarii. Mark Zuckerberg stracił 7 mld dolarów w kilka godzin

PAP
05.10.2021 06:19
Awaria Facebooka
fot. PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER

Facebook, Instagram i Whatsapp ponownie zaczęły działać w nocy z poniedziałku na wtorek polskiego czasu. Portale społecznościowe, z których korzysta ponad 3 mld użytkowników, były niedostępne przez ponad sześć godzin. To największa awaria w historii Facebooka.

Facebook, Instagram i Whatsapp (znajdują się w jednej korporacji) przestały być dostępne ok. 17:40 czasu polskiego. Serwisy zaczęły powracać do funkcjonalności ok. północy, choć problemy z komunikatorem Whatsapp trwały dłużej niż w przypadku innych. Problem dotknął też wewnętrzne sieci Facebooka, w tym firmowy system komunikacji Workplace, a według "The New York Timesa" także system bramek przy wejściu do budynków firmy.

Jak podał na Twitterze ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Brian Krebs, powołując się na źródła w Facebooku, awarię spowodowało błędne uaktualnienie protokołu BGP, systemu sterującego ruchem w internecie. "Uaktualnienie zablokowało możliwość zdalnych użytkowników do usunięcia zmian, a osoby z fizycznym dostępem nie miały dostępu do sieci. Więc uniemożliwiło to obu stronom naprawienie tego" - napisał Krebs.

Awaria Facebooka. Zuckerberg stracił 7 mld dolarów w kilka godzin

"Przepraszamy za dzisiejsze niedogodności. Wiem, jak bardzo polegacie na naszych usługach, aby pozostać w kontakcie z osobami, na których wam zależy" - napisał kilka godzin temu założyciel Facebook Mark Zuckerberg, informując przy okazji o usunięciu awarii.

Awaria była największą i najszerszą dotąd w historii Facebooka. Odcięła nie tylko ponad 3 mld użytkowników, ale też firmy polegające na usługach i aplikacjach korporacji. Serwis Downdetector, który monitoruje awarie stron w sieci, podał w poniedziałek, że otrzymał rekordową liczbę ponad 14 milionów zgłoszeń awarii. Przeciążeń serwerów doznały inne strony monitorujące awarie, a także konkurent Facebooka Twitter, który zanotował w poniedziałek rekordową liczbę użytkowników.

Do awarii doszło w ciężkim dla kalifornijskiej spółki momencie. W ciągu ostatnich tygodni dziennik "The Wall Street Journal" opublikował serię artykułów opartych na informacjach byłej pracownicy Facebooka Frances Haugen, zarzucającej firmie, że wiedziała m.in. o szkodliwych skutkach Instagramu dla dzieci. Według Haugen Facebook przez długi czas nie reagował, choć wiedział, że jego algorytmy napędzają dezinformację i nienawiść, a także są używane przez kartele narkotykowe i handlarzy kobietami.

Poniedziałkowa awaria spowodowała największy od niemal roku, prawie 5-procentowy spadek ceny akcji Facebooka na nowojorskiej giełdzie. Jak podał portal Bloomberg, w wyniku spadku szacowana wartość majątku założyciela portalu Marka Zuckerberga spadła o prawie 7 miliardów dolarów, spychając go o jedno miejsce w rankingu najbogatszych ludzi świata.

RadioZET.pl/PAP - Oskar Górzyński