Zamknij

Fatalna pomyłka przed skokiem na bungee. 17-letnia Holenderka nie żyje. Instruktor skazany

Redakcja
28.06.2017 12:28
Fatalna pomyłka przed skokiem na bungee. 17-letnia Holenderka nie żyje. Instruktor skazany
fot. Facebook

Kuriozalna pomyłka i w efekcie tragiczna śmierć 17-letniej Holenderki. Przed skokiem na bungee hiszpański instruktor powiedział do niej „no jump”, czyli „nie skacz”. Młoda kobieta zrozumiała to jako „now jump”, czyli „skacz teraz” i zginęła rzucając się z wiaduktu z nie przymocowaną liną.

Na wakacjach w Hiszpanii młoda holenderka wraz z przyjaciółmi postanowili skoczyć na bungee. Wybrali miejsce w pobliżu Cabezón de la Sal, w północnej części nadmorskiego regionu Cantabria. Zgodnie z procedurą stanęła na krawędzi wiaduktu będąc podpięta jedynie do liny, która nie była przymocowana do konstrukcji na wiadukcie. Instruktor powiedział do niej wtedy „no jump", czyli „nie skacz”.

Fatalna pomyłka

17-latka zrozumiała tę komendę jako „now jump” [teraz skacz – przyp. red.] i rzuciła się w przepaść. Hiszpan nie zdążył przymocować liny i młoda kobieta zginęła na miejscu. Hiszpan trafił przed sąd, gdzie po rozprawie usłyszał wyrok skazujący za nieumyślne spowodowanie śmierci. – Użycie słabej angielszczyzny w postaci „no jump” z wielkim prawdopodobieństwem mogło zostać odczytane jako wyraźne polecenie skoku. Śmierci Very w sierpniu 2015 r. można było uniknąć, gdyby instruktor użył zwrotu „don't jump”, który w istocie jest poprawnym sformułowaniem – mówił sędzia uzasadniając wyrok.

Nielegalne skoki

Poza instruktorem oskarżony został również właściciel firmy organizującej skoki. Prokurator postawił mu zarzut niedbalstwa, bowiem 17-letnia Holenderka nie powinna nawet zostać dopuszczona do skoku, gdyż te są dozwolone tylko dla osób pełnoletnich. Poza tym skoki z wiaduktów na terenie Hiszpanii są nielegalne.

Zobacz nagranie wypadku na bungee w Boliwii. Lina była za długa:

Zobacz także

RadioZET.pl/Wprost/strz