Zamknij

Były prezydent Filipin nie żyje. "Fidel Ramos pomógł obalić dyktaturę"

PAP
01.08.2022 09:09

W wieku 94 lat zmarł były prezydent Filipin Fidel Ramos, który pomógł obalić dyktaturę Ferdinanda Marcosa - poinformowała w poniedziałek telewizja CNN.

Fidel Ramos nie żyje
fot. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA

Fidel Ramos był absolwentem Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point. Walczył w wojnach w Korei i Wietnamie. Za rządów Marcosa sprawował funkcję ministra obrony i szefa policji. Brał udział w egzekwowaniu stanu wojennego na Filipinach w latach 1972-1981, w trakcie którego do więzień zostało wtrąconych wielu przeciwników politycznych Marcosa.

Dla części Filipińczyków, zmarły w niedzielę były prezydent, stał się bohaterem, gdy opuścił rząd Marcosa w 1986 roku, choć miał wówczas za zadanie kierować siłami policji. Opuszczenie stanowiska przez Ramosa przyczyniło się do upadku dyktatury w wyniku rewolucji.

Fidel Ramos nie żyje. Były prezydent Filipin miał 94 lata

Późniejsza prezydentura Ramosa, przypadająca na lata 1992-1998, została zapamiętana jako okres pokoju, stabilności i wzrostu gospodarczego. Jego sześcioletnia administracja otworzyła kraj na inwestycje zagraniczne w wyniku liberalnej polityki. Rozbił monopole w sektorze transportu i komunikacji. Za jego rządów zakończono codzienne 12-godzinne przerwy w dostawie prądu. Wskaźnik ubóstwa spadł z 39 proc. do 31 proc. dzięki programowi reform społecznych.

10 maja na nowego prezydenta Filipin wybrano Ferdinanda Marcosa juniora, syna dawnego filipińskiego dyktatora, którego odsunięto od władzy w 1986 roku.

RadioZET.pl/PAP