Zamknij

Dwa zamachy bombowe na Filipinach. Zginęło 10 osób, dziesiątki rannych

24.08.2020 11:39

Co najmniej 10 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w podwójnym zamachu bombowym w centrum miasta Jolo na południowym zachodzie Filipin. Do zamachów doszło dziś w południe czasu lokalnego. Wiele wskazuje, że do zamachu doprowadzili ekstremiści powiązani z Państwem Islamskim.

Zamach na Filipinach
fot. NICKEE BUTLANGAN/AFP/East News

Zamachy na Filipinach. W wyniku eksplozji dwóch ładunków bombowych zginęli cywile i przebywający w regionie żołnierze oraz policjanci. Do zdarzenia doszło w regionie z silnymi wpływami muzułmańskimi, w tym radykalnej grupy Abu Sajjafa, uciekającej się do działań terrorystycznych. Ma ona związki z Państwem Islamskim.

Dotychczas nikt nie przyznał się do zamachu, ale mieszkańcy rejonu Jolo archipelagu Sulu są przekonani, że był on skutkiem działań terrorystycznej grupy. 

Zamach na Filipinach. Nie żyje 10 osób, kilkadziesiąt jest rannych

Wybuch zniszczył też zaparkowane przy ulicy wojskowe ciężarówki i pobliskie sklepy. Do drugiej eksplozji doszło około godziny później w pobliżu miejsca pierwszego wybuchu.

Zobacz także

Filipińskie wojsko od miesięcy prowadzi ofensywę przeciwko muzułmańskim ekstremistom, mimo, że siła tych drugich osłabła w ostatnich latach.

Co najmniej pięć ofiar śmiertelnych to wojskowi

- przekazał dziennikarzom filipiński generał Corleto Vinluan.

Jeden z dowódców ekstremistycznej grupy, Abduljihad Susukan, poddał się w sierpniu rządowym siłom bezpieczeństwa.

net-epa08621578
fot. PAP/EPA/PRC HANDOUT

RadioZET.pl/PAP/AFP