Zamknij

Grupa związana z ISIS zaatakowała szkołę na Filipinach

Redakcja
21.06.2017 07:45
Grupa związana z ISIS zaatakowała szkołę na Filipinach
fot. Wikimedia Commons

Grupa Bojowników o Wolność Islamskiego Marawi przeprowadziła w środę rano szturm na miasteczko Pigcawayan w prowincji Płn. Cotabato na wyspie Mindanao. - Udało im się przejąć budynek szkoły, który okupują -– podał szef miejscowej policji, Realan Mamon.

W mieście doszło do strzelaniny. Nie ma jednak informacji o ofiarach śmiertelnych czy rannych -– pisze Reuters. Pigcawayan jest oddalone o 190 km od Marawi na południu Filipin, gdzie od pięciu tygodni trwają starcia islamistów powiązanych z Państwem Islamskim z rządowymi siłami zbrojnymi. Armia filipińska poinformowała 14 czerwca, że dotychczas w walkach z rebeliantami w Marawi zginęło 290 osób, w tym 206 bojowników, 58 żołnierzy i 26 cywilów. W okrążonych przez wojsko dzielnicach przebywa ok. 100 islamistów oraz uwięzionych lub przetrzymywanych jako zakładnicy jest 300-600 cywilów.

Zobacz także

Według powiązanej z IS propagandowej agencji Amak rebelianci kontrolują dwie trzecie Marawi. Opanowanie Marawi przez islamistów powiązanych z IS wzbudziło obawy w państwach Azji Południowo-Wschodniej, które uważają, że Państwo Islamskie, wypierane z Iraku i Syrii, chce w tym regionie utworzyć swój przyczółek. Od blisko 50 lat Filipiny zmagają się z dwiema rebeliami na południu kraju: maoistycznych bojowników i islamistycznych separatystów. Eksperci wskazują, że akcja militarna może nie wystarczyć, by przywrócić pokój w biednym regionie od dawna zaniedbywanym przez polityków.

RadioZET.pl/pap/maal