Zamknij

Burmistrz zastrzelony podczas uroczystości

Redakcja
02.07.2018 17:07
Filipiny. Burmistrz zastrzelony podczas uroczystości
fot. AP Photo/Bullit Marquez/East News

Tragedia na Filipinach. Podczas uroczystości podniesienia flagi państwowej został zastrzelony burmistrz miasta Tanauan w środkowej części kraju. Lokalny polityk zasłynął z organizowana marszy z udziałem zatrzymanych za przestępstwa narkotykowe.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Jak podała telewizja CNN, Antoni Cando Halili został zabity w poniedziałek pojedynczym strzałem przez nieznanego zamachowca. Wideo pokazujące moment morderstwa kontrowersyjnego burmistrza.

Zobacz także

Na nagraniu widać, jak lokalny polityk stoi w szeregu ze współpracownikami podczas uroczystości podnoszenia flagi Filipin. Gdy operator kieruje kamerę w drugą stronę, wybucha panika. Według filipińskiej agencji prasowej PNA, po zamachu ochrona burmistrza odpowiedziała ogniem.

- Wszyscy są pogrążeni w żałobie i smutku. Straciliśmy wielkiego burmistrza - powiedziała Jhoanna Corona-Villamor, wiceburmistrz Tanauan cytowana przez CNN. Zamordowany polityk zasłynął z popierania antynarkotykowej polityki prezydenta Rodrigo Duterte.

Zobacz także

Antynarkotykowa krucjata

Od 2016 roku w całych Filipinach zginęło z tego powodu 4251 osób - większość z nich została posądzona o handel lub zażywanie narkotyków. Kampania przemocy wywołała oburzenie organizacji broniących praw człowieka wskazujących, że wśród ofiar antynarkotykowej znalazło się wiele niewinnych osób.

Zamordowany burmistrz organizował tzw. masze wstydu, podczas których ulicami Tanauan przechodziły osoby zatrzymane za posiadanie i handel narkotykami. Zdaniem prezydent Filipin podejrzewa, że za morderstwem Haliliego stoją osoby powiązane z narkobiznesem.

Zobacz także

RadioZET.pl/CNN/Philstar/PTD