Zamknij

Filipiny. Już co najmniej 12 ofiar tajfunu Mangkhut

Redakcja
15.09.2018 18:05
Filipiny. Już co najmniej 12 ofiar tajfunu Mangkhut
fot. AP

Co najmniej do 12 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych tajfunu Mangkhut na Filipinach. Pustoszył on w nocy z piątku na sobotę Luzon, największą wyspę archipelagu na Oceanie Spokojnym.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Najwięcej osób zginęło w osuwiskach spowodowanym ulewami i domach zburzonych przez gwałtowne wichury.

Według prezydenckiego doradcy Francisa Tolentino wśród zabitych jest niemowlę i drugie dziecko, które zginęły wraz z czworgiem dorosłych w osuwisku w prowincji Nueva Vizcaya w północno-środkowej części wyspy Luzon.

Zobacz także

Jak podał Tolentino, za zaginione uznano co najmniej dwie osoby, a po zweryfikowaniu doniesień może okazać się, że bilans ofiar śmiertelnych wynosi 16.
Według niego ewakuowano około 87 tys. ludzi.

Mangkhut przed świtem uderzył w nadmorską prowincję Cayagan w północno-wschodniej części wyspy Luzon i zmierza w kierunku gęsto zaludnionego chińskiego wybrzeża, w tym Hongkongu. Już w niedzielę może uderzyć w południowe Chiny.

Na Filipinach trwa szacowanie strat. Mangkhut uznany został za najsilniejszy w tym roku cyklon tropikalny. Wstępny bilans wskazuje m.in. na zerwane dachy, zdewastowane uprawy rolne, zniszczony terminal lotniczy w mieście Tuguegarao oraz wywołane ulewami lokalne podtopienia.

Zobacz także

Centrum tajfunu znajduje się nad Morzem Południowochińskim; żywioł osłabł do 4. stopnia w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

Jak podała służba meteorologiczna, prędkość wiatru nad Luzonem osiągała w porywach 255 km/h. Amerykańskie centrum ostrzegania przed tajfunami z siedzibą na Hawajach zaklasyfikowało Mangkhuta jako supertajfun o sile odpowiadającej najwyższemu, 5. stopniowi w skali Saffira-Simpsona.

Mangkhut to jeden z najsilniejszych tajfunów, które w ostatnich latach nawiedziły Filipiny. W listopadzie 2013 roku tajfun Haiyan spowodował śmierć ponad 6 tysięcy ludzi, a ponad 4 mln pozbawił dachu nad głową.

RadioZET.pl/PAP/BM