Zamknij

Finlandia legalizuje małżeństwa jednopłciowe

Redakcja
20.02.2017 16:34
Parada Równości
fot. Wikimedia.Commons

Fińscy deputowani w ostatni piątek ostatecznie zalegalizowali małżeństwa homoseksualne, odrzucając ostatnią próbę przeciwników tego procesu, którzy chcieli uniemożliwić wejście w życie odpowiednich przepisów 1 marca.

Zagłosuj

Czy popierasz legalizację małżeństw jednopłciowych?

Liczba głosów:

Przeciwnikom małżeństw jednopłciowych udało się poddać pod głosowanie inicjatywę obywatelską, której celem było uchylenie ustawy przyjętej w 2014 roku stosunkiem głosów 101 do 90. Zrównuje ona małżeństwa jednopłciowe z małżeństwami heteroseksualnymi. Dzięki niej mają one prawo do adopcji dzieci oraz noszenia wspólnego nazwiska.

Na czele wysiłków, by cofnąć te przepisy, stanęła konserwatywno-nacjonalistyczna partia Prawdziwi Finowie, która weszła do rządu w 2015 roku. Jej deputowani, którzy twierdzą, że bronią "prawdziwych małżeństw" między mężczyzną a kobietą, zebrali ponad 50 tys. podpisów wymaganych do tego, by parlament debatował nad sprawą. Argumentowali, że dzieci mają prawo, by mieć matkę i ojca.

Parlamentarna komisja prawna wypowiedziała się przeciwko cofnięciu przepisów, ale najbardziej prawicowi posłowie, czyli przedstawiciele chadecji i narodowcy, nalegali na to, aby w tej sprawie wypowiedział się cały parlament w Helsinkach. W piątek za odrzuceniem propozycji cofnięcia ustawy było 120 deputowanych, a 48 było przeciw. W związku z tym nowe przepisy będą obowiązywać za dwa tygodnie, zgodnie z planem.

Zwolennicy małżeństw jednopłciowych oskarżyli ich o próbę schlebiania konserwatywnemu elektoratowi przed kwietniowymi wyborami samorządowymi i o marnowanie czasu parlamentu. Finlandia, która od 2002 r. umożliwia rejestrację związków partnerskich, była ostatnim krajem nordyckim, który nie zezwalał na małżeństwa jednopłciowe.

RadioZET.pl/PAP/MP