Zamknij

Fotografował miasto podczas oblężenia. W miesiąc zamieniło się w ruinę

09.08.2022 15:55

Straszliwe świadectwo zniszczeń wojny w Ukrainie przedstawił żołnierz, który walczył w Mariupolu. Fotografował on to samo miejsce, pokazując jak miasto zmieniało się w trakcie oblężenia.

Fotografował miasto podczas oblężenia. W miesiąc zamieniło się w ruinę
fot. Twitter/Biełsat

"Wiktor Muzyka - ukraiński żołnierz, który walczył w Mariupolu, opublikował serię zdjęć z jednego miejsca, pokazujących zmianę krajobrazu miasta w czasie walk. Pierwsze powstały w marcu, ostatnie w kwietniu. Tyle czasu wystarczyło, by miasto zamieniło się w ruiny" - napisała telewizja Biełsat.

Pierwsza fotografia została zrobiona 13 marca, czyli w pierwszych tygodniach wojny w Ukrainie. Nie widać na niej większych szkód, a jedynie dym unoszący się nad miastem, zapewne na skutek wybuchów. Na kolejnych zdjęciach spustoszenia są coraz większe.    

Ostatnia fotografia została wykonana 19 kwietnia. W porównaniu z pierwszym zdjęciem różnica jest diametralna. Można rozpoznać charakterystyczne dla tego miejsca obiekty, ale są one całkowicie zniszczone.

Zniszczenia w Ukrainie

Bezpośrednie straty Ukrainy na skutek zniszczenia infrastruktury podczas wojny z Rosją wynoszą już 108,3 mld dolarów, a na odbudowę tych obiektów potrzeba co najmniej 185 mld USD – poinformowała we wtorek Kijowska Szkoła Ekonomii (KSE) na swojej stronie internetowej. 

Największą część strat stanowią według stanu z 27 lipca szkody spowodowane zniszczeniem budynków mieszkalnych – wielopiętrowych (42,3 mld USD) i prywatnych (5,4 mld USD). 

W sumie od początku wojny siły rosyjskie zniszczyły, uszkodziły lub zajęły 388 przedsiębiorstw w Ukrainie, 1991 sklepów, 511 budynków administracyjnych, 2217 placówek oświatowych, ponad 900 zakładów opieki zdrowotnej, ponad 105 tys. samochodów osobowych oraz 18 lotnisk cywilnych. 

Pod koniec maja naukowcy KSE szacowali, że wszystkie straty Ukrainy, uwzględniające m.in. spadek PKB, odpływ siły roboczej, wstrzymanie inwestycji czy dodatkowe wydatki na obronę, sięgają już natomiast 560-600 mld USD. 

Badanie wysokości szkód KSE przeprowadziła przy wsparciu m.in. biura prezydenta Ukrainy, ministerstwa gospodarki i ministerstwa infrastruktury.

RadioZET.pl/Biełsat/PAP