Zamknij

Franciszek znów szokuje. Tak skomentował śmierć Darii Duginy

24.08.2022 12:02

Wojna jest szaleństwem, jest tyle okrucieństwa - powiedział papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej, przypominając, że tego dnia mija pół roku od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Nawiązał też do śmierci córki ideologa Kremla, Darii Duginy, która zginęła w wybuchu samochodu. Zszokował jednak, nazywając ją "biedną dziewczyną" i sugerując, że była niewinną ofiarą wojny.

Franciszek
fot. PAP/EPA

Papież Franciszek uczestniczył w audiencji w Auli Pawła VI w Watykanie, na której obecna była duża grupa dzieci i nastolatków z Ukrainy, przebywających we Włoszech pod opieką Caritas.

Zwracając się do uczestników spotkania, papież stwiedził, że "umiłowany naród ukraiński od sześciu miesięcy cierpi z powody grozy wojny". Przypomniał tym samym o toczącej się od końca lutego wojnie w Ukrainie. Po raz kolejny nie wskazał jednak wprost, że to Rosja jest w tym przypadku agresorem.

Franciszek znów szokuje. Tak skomentował śmierć Darii Duginy

- Pragnę, aby podjęto konkretne kroki, by zakończyć wojnę i uniknąć ryzyka katastrofy nuklearnej - oznajmił. Nawiązał w tym miejscu do zajętej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. - Noszę w sercu więźniów, zwłaszcza tych, których stan jest zły. Proszę władze, aby zaangażowały się na rzecz ich uwolnienia - mówił.

Franciszek dodał: - I myślę o dzieciach, tyle ich zmarło. O wielu uchodźcach; tu jest ich wielu. Jest tylu rannych. Tyle dzieci ukraińskich i rosyjskich stało się sierotami. Bycie sierotą nie ma narodowości. Straciły ojca albo matkę, i rosyjskie, i ukraińskie dzieci.

Myślę o wielkim okrucieństwie, o tylu niewinnych, którzy płacą za szaleństwo, szaleństwo wszystkich stron, bo wojna jest szaleństwem i nikt nie może powiedzieć: "nie, ja nie jestem szaleńcem"

papież Franciszek

- Myślę o tej biednej dziewczynie, wysadzonej w powietrze z powodu bomby pod siedzeniem samochodu w Moskwie - oznajmił. Tak odniósł się do śmierci Darii Duginy, córki ideologa Kremla i doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Aleksandra Dugina. Słowa papieża zabrzmiały szokująco, ponieważ Dugina nie ukrywała, że ma takie same poglądy, jak ojciec, który wielokrotnie namawiał m.in. do mordowania Ukraińców.

- Niewinni płacą za wojnę, niewinni. Pomyślmy o tej rzeczywistości. I powiedzmy jeszcze raz: wojna jest szaleństwem. A ci, którzy zarabiają na wojnie, na handlu bronią, to przestępcy; oni mordują ludzkość - zaznaczył Franciszek.

loader

RadioZET.pl/PAP