Zamknij

Francja: 10 osób oskarżonych o planowanie ataków na muzułmanów

Redakcja
28.06.2018 18:16
Francja: policjanci przed wieżą Eiffle'a
fot. Shutterstock

Dziesięciorgu członków skrajnie prawicowej grupy postawiono w czwartek w Paryżu zarzuty o terroryzm w związku z podejrzeniem o planowanie ataków na muzułmanów. Wśród oskarżonych jest emerytowany policjant, który był domniemanym szefem grupy, i były żołnierz.

Oskarżeni, dziewięciu mężczyzn i jedna kobieta, w wieku od 32 do 69 lat, podejrzani są o planowanie ataków na kilka celów, w tym na imamów, radykalne meczety oraz islamistów wychodzących z więzień. Zostali zatrzymani w nocy z soboty na niedzielę w różnych miejscach we Francji. Sąd zdecydował, że sześć osób z tej grupy pozostanie w areszcie w oczekiwaniu na proces, a cztery będą odpowiadać z wolnej stopy.

Zobacz także

Policja powiązała zatrzymane osoby z mało znaną skrajnie prawicową grupą o nazwie - Akcja sił operacyjnych (AFO), która wzywa Francuzów do walki z muzułmanami, nazywając ich "wewnętrznym wrogiem". Podejrzani mieli niejasno sformułowany plan popełnienia aktu przemocy wobec osób wyznania muzułmańskiego - poinformowało agencję AFP źródło bliskie śledztwu.

Zobacz także

W środę prokuratura oświadczyła, że podczas zatrzymań w mieszkaniach podejrzanych znaleziono 36 sztuk broni, broszurę dotyczącą wytwarzania domowym sposobem materiałów wybuchowych oraz komponenty, które mogą być wykorzystane do skonstruowania materiału wybuchowego o dużej sile rażenia TATP.

Francuskie władze zaapelowały do społeczeństwa, aby nie łączyć działań zradykalizowanych jednostek z ocenianą na 6 mln mniejszością muzułmańską we Francji.

Jak odnotowuje AFP, Francja pozostaje w stanie podwyższonej gotowości po fali ataków dżihadystycznych, w wyniku których od 2015 roku zginęło ponad 240 osób. 

RadioZET.pl/PAP/KM