Zamknij

Francja: Demonstracje przeciwko ponownemu lockdownowi

30.10.2020 02:40
Paryż nocą
fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Spontaniczne demonstracje odbyły się w czwartek wieczorem przeciwko ponownemu lockdownowi, który wchodzi w życie o północy. Protestowano przeciwko narodowej kwarantannie, którą ogłosił prezydent Emmanuel Macron, a jej reguły doprecyzował premier Jean Castex.

W Tuluzie, Castres i Paryżu w demonstracjach wzięły udział setki osób. W Paryżu demonstranci rozpoczęli marsz z Placu Republiki w kierunku handlowej ulicy Rivoli, protestując również przeciwko polityce Macrona. Wśród manifestujących było około setki „żółtych kamizelek”. Według źródeł policyjnych, interwencja policji miała miejsce krótko po godz. 21. Tłum został rozproszony.

Kwarantanna narodowa

Kwarantanna narodowa zostanie wprowadzona o północy z czwartku na piątek na całym terytorium kraju oraz na Martynice, ale z wyjątkiem pozostałych terytoriów zamorskich Francji, gdzie pandemia nie rozprzestrzenia się tak szybko. Obowiązywać będzie do 1 grudnia.

Wychodzić z domu można jedynie w celach zawodowych, udając się do lekarza lub apteki, w celu zrobienia zakupów, z ważnych powodów rodzinnych lub na mocy nakazów sądowych i administracyjnych. Wyjście rekreacyjne musi ograniczyć się do 1 godziny dziennie i w odległości 1 km od domu. Zakazane są prywatne spotkania.

Przy każdym wyjściu z domu należy mieć ze sobą certyfikat usprawiedliwiający wyjście i zawierający szczegółowe dane osobowe, określony cel wyjścia i godzinę powrotu.

Radiozet.pl/PAP