Zamknij

Brutalne zamieszki na ulicach Paryża. Policja użyła gazu wobec strażaków

29.01.2020 13:52
Brutalne zamieszki na ulicach Paryża. Policja użyła gazu wobec strażaków
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Do brutalnych starć pomiędzy strażą pożarną a policją doszło  w Paryżu – informuje m.in. "The Guardian". Strażacy protestowali ws. nadania ich zawodu statusu niebezpiecznego oraz wypłacenia im podwyżek, zamrożonych 25 lat temu.  Świat obiegły wstrząsające nagrania z manifestacji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Policja użyła wobec protestujących strażaków gazu łzawiącego, a także pałek i armatki wodnej. Według relacji zagranicznych mediów, manifestujący mieli próbować zdewastować barierki, które zostały rozstawione w celu odgrodzenia niektórych ulic od centrum demonstracji. W Internecie jednak pojawiły się szokujące nagrania, na których widać, jak policja traktuje biorących udział w demonstracji.

Zobacz także

Strażacy domagali się podwyżek i uznania ich zawodu jako niebezpieczny

W trakcie antyrządowego protestu doszło do agresywnych scen. Jak relacjonowali biorący w nim udział strażacy, zostali oni kilkukrotnie zaatakowani i obrzuceni wyzwiskami. Francuscy strażacy domagają się nadania ich zawodowi statusu „niebezpieczny” – ze względu na ogromne zagrożenie życia podczas walki z żywiołem. Podczas manifestacji podpalali się wzajemnie, chcąc symbolicznie ukazać stopień zagrożenia, z jakim muszą się liczyć w trakcie swojej pracy.

Zobacz także

Protestujący walczą również o „odmrożenie” podwyżek w wysokości 200 euro, których wypłaty rząd zablokował 25 lat temu.

Zobacz także

Warto podkreślić,że straż pożarna jest jedną z instytucji, która cieszy się największym zaufaniem francuskich obywateli.Nierzadko Francuzi dzwonią w pierwszej kolejności po straż pożarną, a nie pogotowie. Wynika to z faktu, że francuscy strażacy działają szybko, skutecznie, są kompetentni i bardzo wykwalifikowani w swoim fachu.

 

RadioZET.pl/TheGuradian/Twitter/remiza.pl/tvp.info