Zamknij

Islamski radykał zatrzymany we Francji. Wcześniej złożył hołd Państwu Islamskiemu

Redakcja
05.05.2017 20:15
IS
fot. Twitter/World News Coverage

Zatrzymany w piątek nad ranem w pobliżu bazy lotniczej na północy Francji notowany islamski radykał złożył wcześniej hołd Państwu Islamskiemu (IS) - podała AFP, powołując się na źródła zbliżone do sprawy. 

Do zatrzymania doszło w nocy z czwartku na piątek w pobliżu bazy lotniczej pod Evreux w Normandii. Najpierw znaleziono podejrzany samochód. Gdy okazało się, że należy do notowanego radykała, rozpoczęto poszukiwania właściciela. Zatrzymano go w pobliżu, ok. godz. 5 nad ranem.

Zatrzymany to 34-letni były żołnierz francuskich sił zbrojnych, który przeszedł na islam. Widnieje on w tzw. kartotece S, w której znajdują się dane islamskich radykałów. Był kilkakrotnie przedmiotem różnych postępowań. Śledczy ustalają, co mężczyzna robił w tych okolicach i jakie były jego motywy. Sprawę prowadzi paryska prokuratura ds. walki z terroryzmem.

Zobacz także

Informację o hołdzie dla IS przekazano po zbadaniu zawartości klucza pamięci USB znalezionego w samochodzie byłego żołnierza, zatrzymanego w pobliżu bazy wojskowej pod Evreux ok. 100 km na północny wschód od Paryża. Przy zatrzymanym, w jego samochodzie oraz w pobliskich zaroślach znaleziono także flagi Państwa Islamskiego, broń długą, dwa rewolwery oraz amunicję.

We Francji obowiązuje wciąż stan wyjątkowy wprowadzony po dżihadystycznych zamachach z listopada 2015 r. w Paryżu. Do pilnowania bezpieczeństwa podczas wyborów zmobilizowano ok. 50 tys. funkcjonariuszy policji, żandarmerii oraz żołnierzy.

RadioZET.pl/PAP/MP