Zamknij

Francja: Vincent Lambert odłączony od aparatury podtrzymującej życie

03.07.2019 19:58
Francja: Vincent Lambert odłączony od aparatury podtrzymującej życie
fot. AFP PHOTO / COURTESY OF LAMBERT FAMILY Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Vincent-Lambert-umrze-za-kilka-dni.-42-latek-zostal-odlaczony-od-aparatury

Lekarze dostali zgodę na odłączenie Vincenta Lamberta od aparatury podtrzymującej życie. 42-letni Francuz wegetuje już ponad dekadę. W 2008 roku uległ poważnemu wypadkowi. Po wieloletnim postępowaniu przed sądami zgodę na wyłączenie aparatury wydał francuski sąd.

Lekarze od lat są zgodni: nie ma szans na uratowanie życia Vincenta Lamberta. Francuz uległ poważnemu wypadkowi. Żyje w stanie wegetatywnym. Medycy są przekonani, że mężczyzna nie odzyska przytomności. O zaprzestanie zabiegów, które podtrzymują życie Lamberta, a więc de facto uśmiercenie pacjenta, poprosiła lekarzy żona mężczyzny oraz szóstka rodzeństwa. Przeciwni byli rodzice chorego.

Zobacz także

Spór bliskich doprowadził do tego, że sprawa stanęła na każdym szczeblu francuskich sądów, a nawet w Trybunale Sprawiedliwości UE. W sprawie Lamberta interweniowała nawet ONZ, domagając się wglądu w jego sprawę. Po odwleczeniu pierwszej decyzji o wyłączeniu aparatury (w maju tego roku decyzję o wstrzymaniu wydał sąd w Paryżu), sąd kasacyjny uznał, że szpital ma prawo „wstrzymać leczenie pacjenta”.

Informację o takim stanie rzeczy przekazał rodzinie Lamberta ordynator oddziału opieki paliatywnej szpitala w Reims.

Eutanazja we Francji jest nielegalna. Prawo zezwala jednak na „bierną eutanazję” w sytuacji, gdy pacjenci są bez szans na powrót do zdrowia. 

RadioZET.pl/TVP Info