Zamknij

Dymisja szefa MSW Francji. Miał zatrudniać własne córki

Redakcja
21.03.2017 18:47
Le Roux
fot. East News

Minister spraw wewnętrznych Francji Bruno Le Roux podał się do dymisji po tym, gdy paryska prokuratura ds. finansowych wszczęła wstępne śledztwo w sprawie medialnych doniesień, że zatrudniał swoje córki jako asystentki parlamentarne.

Nowym szefem MSW został dotychczasowy sekretarz stanu ds. handlu zagranicznego Matthias Fekl - poinformował Pałac Elizejski.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

W poniedziałek, w satyrycznym show Quotidien stacji telewizyjnej TMC, poinformowano, że Le Roux w latach 2009-16 kilkukrotnie zatrudniał jako asystentki parlamentarne swoje dwie córki, gdy miały wakacje - najpierw, gdy uczęszczały do liceum, a potem gdy studiowały. W sumie obie zarobiły w ten sposób 55 tys. euro. Gdy Le Roux zawierał z nimi pierwsze umowy, miały 15-16 lat.

Le Roux pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych w rządzie Bernarda Cazeneuve'a od grudnia zeszłego roku. Wcześniej był szefem klubu parlamentarnego Partii Socjalistycznej. W parlamencie zasiadał prawie 20 lat: od 1997 do początków 2017 roku.

Sprawa zatrudniania członków rodziny przez francuskich polityków jest gorącym tematem trwającej kampanii przed wyborami prezydenckimi. Formalne śledztwo toczy się przeciw kandydatowi centroprawicy na prezydenta Francois Fillonowi. Postawiono mu zarzuty sprzeniewierzenia środków publicznych poprzez fikcyjne zatrudnianie rodziny w parlamencie oraz płatnej protekcji w związku z przyjmowaniem od przyjaciela luksusowych garniturów.

RadioZET.pl/PAP/MP