Zamknij

Francja: co najmniej 13 ofiar powodzi. Przyczyną gwałtowne ulewy [ZDJĘCIA]

Redakcja
15.10.2018 15:56
Francja: co najmniej 13 ofiar powodzi. Przyczyną gwałtowne ulewy [ZDJĘCIA]
fot. PAP/EPA

Co najmniej 13 osób zginęło w wyniku powodzi, która nawiedziła południowo-zachodnią Francję. Powódź wywołały gwałtowne deszcze. Ulewy przetoczyły się też przez Portugalię i Hiszpanię.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Uszkodzone samochody, drogi i domy. To bilans zniszczeń po powodzi, która nawiedziła Francję. Jak podała w poniedziałek agencja AFP, zginęło co najmniej 13 osób. Wśród ofiar jest starsza zakonnica, która zginęła po tym, jak woda wdarła się do klasztoru w miejscowości  Villardonnel na północ od Carcassonne.

W ciągu nocy z niedzieli na poniedziałek na południu Francji spadło tyle deszczu, ile zwykle w ciągu trzech miesięcy. Poziom wody w rzece Aude w okolicach Carcassonne po 5 godzinach opadów wzrósł o 8 metrów. Około 1000 osób ewakuowano w obawie przed pęknięciem pobliskiej tamy.

– W całym domu jest woda, wszystko jest zalane – mówiła, cytowana przez AFP, Helen Segura z Villegailhenc. – Kiedy patrzę przez okno, wszędzie widzę tylko wodę i błoto. To smutne, kiedy masz 70 lat i musisz budować swój dom od nowa – dodała.

Według francuskich służb ratunkowych powódź w dolinie Aude osiągnęła poziom niespotykany od końca XIX wieku. Na miejsce skierowano śmigłowce i ok. 600 strażaków, którzy mają pomóc w akcji ratunkowej.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Gwałtowne burze w niedzielę nawiedziły też Portugalię. 1 osoba nie żyje, 30 zostało rannych, setki tysięcy mieszkańców nie ma prądu.

Zobacz także

W poniedziałek rano deszcze towarzyszące silnym wiatrom doprowadziły do podtopień i osunięć ziemi także w sąsiedniej Hiszpanii.

RadioZET.pl/AFP/JŚ