Zamknij

Teorie spiskowe po zamachu w Strasburgu. Co z protestami „żółtych kamizelek”?

Redakcja
13.12.2018 11:46
Teorie spiskowe po zamachu w Strasburgu. Co z protestami „żółtych kamizelek”?
fot. PAP/EPA

Policja wciąż poszukuje sprawcy wtorkowego ataku w Strasburgu. Według śledczych to 29-letni Cherif Chekatt, zradykalizowany islamista. We Francji rozgorzała dyskusja o tym, jak walczyć z muzułmańskimi ekstremistami, ale pojawiły się też głosy, że za zamachem stoi rząd.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Z jednej strony debata o tym, jak walczyć z radykalnym islamizmem, z drugiej dyskusja, co dalej z ruchem tzw. żółtych kamizelek. Po wtorkowym zamachu – bo tak mówi się we Francji o strzelaninie w Strasburgu – „żółte kamizelki” niemal zniknęły z mediów, a władze i niektórzy politycy opozycji wzywają uczestników protestów, by zrezygnowali z zaplanowanych na sobotę manifestacji w Paryżu.

Zobacz także

Zadaniem niektórych przedstawicieli ruchu w obecnej sytuacji protesty powinny przyjąć bardziej symboliczną formę. Zdaniem innych „terroryzm nie może powstrzymać demokratycznych manifestacji”. Pojawiają się nawet teorie spiskowe, według których to rząd zorganizował zamach, by uciszyć „żółte kamizelki”.

Policja opublikowała w środę wieczorem zdjęcie domniemanego sprawcy, 29-letniego Cherifa Chekatta. Francuz aż 27 razy był skazywany za pospolite przestępstwa we Francji, w Niemczech i Szwajcarii.

Zobacz także

W czwartek rano radio France Info podało, że dwa lata temu Chekatt został zatrzymany za wspieranie w swoich wypowiedziach terroryzmu i nawoływanie do zabijania policjantów. Nie został jednak skazany.

We wtorkowej strzelaninie w okolicach jarmarku bożonarodzeniowego zginęły 2 osoby, a 14 zostało rannych.

Zagrożenie terrorystyczne przed Bożym Narodzeniem

Zdaniem francuskiego politologa Gillesa Kepela zbliżające się święta mobilizują dżihadystów. Jak mówił w wywiadzie dla dziennika „Le Figaro”, „zbliżające się Boże Narodzenie to dla islamistów bluźnierstwo”.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Redakcja paryskiego dziennika za „jałowe” uważa zastanawianie się, czy zamachowiec ze Strasburga należał do zorganizowanej komórki terrorystycznej.

„Trzeba być ślepym, by nie zauważyć, że na naszej ziemi zainstalowało się przeciwne naszemu antyspołeczeństwo, którego członkowie, z pogranicza bandytyzmu i salafizmu, przygotowują zbrodnie, których wspólną cechą jest nienawiść do Francji” – napisano.

Zobacz także

Niektórzy mieszkańcy Strasburga wprost zaczynają mówić o atakach na symbole, kulturę i cywilizację.

Dziennik zwraca jednak uwagę na „skarb, jakim są swobody obywatelskie”  i nadal podkreśla, że „sądy mają sądzić za czyny, a nie za zamiary”.

RadioZET.pl/PAP/JŚ