Zamknij

Francuski sąd kazał usunąć szopkę bożonarodzeniową. Narusza laickość państwa

Redakcja
14.12.2018 10:52
Francuski sąd kazał usunąć szopkę bożonarodzeniową. Narusza laickość państwa
fot. East News

Sąd administracyjny departamentu Herault nakazał władzom miasta Beziers na południu Francji usunięcie w ciągu 48 godzin szopki bożonarodzeniowej z budynku merostwa. Uzasadnienie? Narusza laickość państwa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sąd tłumaczył, że ustawienie szopki jest „recydywą” ze strony władz miejskich, bo w grudniu ubiegłego roku rozpatrywał identyczną sprawę.

Wówczas zaznaczał, że nie odbiera władzom Beziers prawa do ustawiania szopki, ale nie może ona znajdować się w budynku merostwa, bo narusza to zasady laickości państwa.

Władze miasta mają teraz 48 godzin na zastosowanie się do decyzji sądu. W razie zwłoki będą musiały zapłacić karę – 2 tys. euro za każdy dzień opóźnienia.

Jak podkreślał sąd w tegorocznym uzasadnieniu, w porównaniu z grudniem 2017 roku nie zaszły żadne nowe okoliczności, stąd szybki wyrok. Mimo to władze Beziers są zdziwione tempem rozpatrzenia sprawy i zapowiedziały apelację.

Zobacz także

Burmistrzem Beziers jest od 2014 roku Robert Menard, który w wyborach uzyskał poparcie skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, obecnie jest to Zjednoczenie Narodowe.

RadioZET.pl/PAP/JŚ