Zamknij

Francja: śledztwo w związku z informacjami o zaginięciu szefa Interpolu

Redakcja
05.10.2018 13:57
Meng Hongwei
fot. R. Rahman/AFP/East News

We Francji wszczęto śledztwo w związku z informacjami o zaginięciu szefa Interpolu Menga Hongweia – powiadomiły w piątek źródła we francuskiej policji. Meng nie daje znaku życia od blisko tygodnia, gdy wyjechał z Francji do Chin – podało francuskie radio Europe 1.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W sobotę, 29 września 64-letni Meng wyjechał z Francji do Chin i nie ma z nim kontaktu. Jego zaniepokojona małżonka, która mieszka wraz z dziećmi w Lyonie, zgłosiła zniknięcie francuskim władzom. Kobieta została już przesłuchana przez policję – podała rozgłośnia.

Na razie nie ma komentarza ze strony Interpolu. Rzeczniczka organizacji nie odbierała telefonów od Agencji Reutera.

Zobacz także

Meng na czele Interpolu stoi od listopada 2016 roku. Zastąpił na tym stanowisku Francuzkę Mireille Ballestrazzi. Jego wybór zaalarmował obrońców praw człowieka, bo Meng to były chiński wiceminister bezpieczeństwa publicznego.

Ministerstwo bezpieczeństwa publicznego to z kolei główna instytucja policyjna w ChRL, która zajmuje się nie tylko zwalczaniem przestępczości, ale również uciszaniem i zatrzymywaniem krytyków rządzącej Komunistycznej Partii Chin, często działając poza prawem.

RadioZET.pl/PAP/JŚ