Zamknij

Francja w szoku po śmierci 16-latki na Covid-19. Dwa testy dały wynik negatywny

27.03.2020 13:52
16-letnia Julie A.
fot. Twitter.com/leparisien.fr

16-letnia Julie A. jest najmłodszą ofiarą epidemii Covid-19 we Francji. Opinią publiczną wstrząsnęła informacja, że nastolatka nie miała poważnych objawów, a dwa testy na obecność koronawirusa okazały się negatywne.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Koronawirus we Francji zabił 16-letnią dziewczynkę. O śmierci Julie poinformował w czwartek dyrektor generalny w resorcie zdrowia Jerome Salomon na codziennej konferencji prasowej podsumowującej rozwój epidemii w kraju.

Francja: Nie żyje 16-letnia Julie A.

Julie była hospitalizowana od poniedziałku na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w miejscowości Longjumeau, na południe od Paryża z powodu trudności z oddychaniem – podała stacja BFM TV. Nastolatka została jednak przewieziona do szpitala im. Necker w Paryżu, specjalizującego się w leczeniu dzieci i młodzieży.

Nigdy nie będziemy mieli odpowiedzi, co tak naprawdę się stało, to jest nie do zniesienia

- powiedziała agencji AFP matka dziewczyny, Sabine. Jak poinformowała, jej córce zrobiono dwa testy na obecność koronawirusa, które dały wynik negatywny.

Julie od tygodnia miała łagodny kaszel, który leczyła syropem, ziołami, inhalacjami. Jej stan zdrowia zaczął się błyskawicznie pogarszać. W weekend suchy kaszel przekształcił się w mokry i duszący

- powiedziała dziennikowi "Le Parisien" siostra zmarłej, Manon.

Zobacz także

Rodzina skontaktowała się z lekarzem pierwszego kontaktu. U chorej zdiagnozowano niewydolność oddechową, mimo że wcześniej nie miała problemów ze zdrowiem ani nie cierpiała na żadną inną chorobę. Wieczorem we wtorek kierownictwo szpitala poinformowało, że wynik pierwszego testu okazał się pozytywny. Julie zmarła w nocy z wtorku na środę.

"Le Parisien" pisze, że rodzina zmarłej nie rozumie, dlaczego tak długo trzeba było czekać na wynik pierwszego testu i skąd negatywne wyniki późniejszych testów wykonanych w Paryżu. Julie była uczennicą szkoły średniej w Corbeil-Essonnes w departamencie Essonne w regionie Ile-de-France. Jak informuje gazeta, po maturze chciała pracować przy organizacji eventów; pasjonowała się muzyką i tańcem. Pogrzeb, w którym będzie mogło wziąć udział tylko 10 osób ze względów na obowiązującą w kraju kwarantannę, odbędzie się w najbliższy poniedziałek.

Zdaniem Jerome Salomona śmierć 16-letniej Julie jest ostrzeżeniem dla młodych osób. - To ważna informacja, ponieważ (...) ciężkie formy Covid-19 u młodych osób są niezwykle rzadkie - ocenił.

Według francuskiej państwowej agencji zdrowia publicznego grupa wiekowa 15-44 stanowi tylko 8 proc. przypadków Covid-19 przyjętych na intensywną opiekę medyczną. Połowa przyjętych osób w tej kategorii wiekowej miała współistniejące choroby.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP