Zamknij

Gwałtowne powodzie we Francji. Ewakuowano 1600 osób

Redakcja
10.08.2018 07:35
Gwałtowne powodzie we Francji. Ewakuowano 1600 osób
fot. The Guardian

Ulewne deszcze, jakie nawiedziły francuskie departamenty Drome, Ardeche i Gard u ujścia Rodanu, zamieniły nawet małe strumienie w rwące potoki i spowodowały zalanie znacznych obszarów – podało francuskie MSW. Z kempingów i domostw ewakuowano łącznie 1600 osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W akcję ratowniczą w całym regionie Owernia-Rodan-Alpy jest zaangażowanych ponad 400 policjantów, żandarmów oraz strażaków – poinformował za pośrednictwem Twittera szef francuskiego resortu spraw wewnętrznych, Gerard Collomb. Niosą oni pomoc ludności w najbardziej dotkniętych żywiołem departamentach Ardeche, Gard i Drome – podkreślił.

Zobacz także

Prefekt departamentu Gard podziękował w imieniu ludności ratownikom za ich profesjonalizm i skuteczną pomoc. W ciągu kilkunastu godzin ewakuowano tam łącznie – w tym przy użyciu helikopterów – 750 osób.

W tym najbardziej dotkniętym powodziami departamencie ewakuowano m.in. 119 dzieci, które wypoczywały w obozowisku położonym w miejscowości Saint-Julien-de-Peyrolas. Większość z nich to uczniowie z Niemiec – zaznaczył w wydanym przez siebie komunikacie szef resortu spraw wewnętrznych Gerard Collomb.

Pięciu uczestników tej kolonii letniej zostało przewiezionych do szpitala w związku z wyziębieniem organizmu. Pozostali uczniowie znaleźli tymczasowe schronienie w hali sportowo-widowiskowej w Gard.

Łącznie do szpitala w Bagnols-sur-Ceze trafiło jak dotąd 10 osób z tego obszaru.

W Saint-Julien-de-Peyrolas doszło do zaginięcia 75-letniego mężczyzny, również wywodzącego się z Niemiec, który w obliczu podnoszącego się poziomu wody w Rodanie schronił się w swym samochodzie, próbując uciec z zagrożonego obszaru. Mężczyzna był prawdopodobnie jakoś związany z kolonią letnią, w której uczestniczyli uczniowie z Niemiec.

Samochód Niemca już znaleziono, ale bez kierowcy. W miejscu możliwego utonięcia mężczyzny pracuje obecnie ekipa płetwonurków. W ocenie straży pożarnej szanse odnalezienia go są niewielkie i maleją z każdą godziną.

Do powodzi doszło po ulewnych deszczach, jakie nawiedziły Oksytanię w czwartek rano. Dopływy Rodanu, jedynej dużej rzeki francuskiej należącej do zlewiska Morza Śródziemnego, przepływającej przez terytorium Szwajcarii i Francji, takie jak: Ceze czy Ardeche, a także Drome i Gard gwałtownie przybrały.

Sytuacja wokół rzeki Ardeche jest oceniana jako najbardziej krytyczna. Drogi w tej części departamentu Ardeche są uszkodzone.

W departamencie tymczasowo wstrzymany został wszelki ruch kołowy. Zakaz ruchu pojazdów ma obowiązywać w piątek i w sobotę.

RadioZet.pl/PAP/bm