Zamknij

Emmanuel Macron uroczyście objął urząd prezydenta Francji

Redakcja
14.05.2017 11:41
Emmanuel Macron uroczyście objął urząd prezydenta Francji
fot. PAP/EPA

Emmanuel Macron uroczyście objął w niedzielę w Pałacu Elizejskim w Paryżu urząd prezydenta Francji. Tydzień temu polityk pokonał w drugiej turze wyborów skrajnie prawicową kandydatkę Marine Le Pen.

Macron został wybrany na następcę socjalisty Francois Hollande'a. Jest ósmym prezydentem V Republiki Francuskiej. Uroczystości odbywają się przy zwiększonych środkach bezpieczeństwa.

Wcześniej Macron odbył w Pałacu Elizejskim spotkanie z ustępującym prezydentem. Nowy prezydent wchodził do swojej rezydencji bez żony. Wynika z dyplomatycznego protokołu - odchodzący prezydent Francois Hollande nie ma żony, nowej pierwszej damy nie miałby kto powitać podczas ceremonii, więc weszła do pałacu wcześniej.

Emmanuel Macron nie składał przysięgi, przejął władzę po odczytaniu wyników wyborów, wcześniej otrzymał od prezydenta Hollanda dostęp do kodów nuklearnych.

Spotkanie trwało dłużej, niż pierwotnie zakładano. Po jego zakończeniu Hollande opuścił pałac.

O 12 ciąg dalszy uroczystości pod Łukiem Tryumfalnym. Jutro nowy prezydent ogłosi, kto będzie francuskim premierem, potem pojedzie do Berlina w swoją pierwszą zagraniczną podróż.

RadioZET.pl/PAP/DW/DG