Zamknij

Francja ma dość Macrona? Tysiące ludzi na ulicach Paryża

Redakcja
12.09.2017 18:38
Francja ma dość Macrona? Tysiące ludzi na ulicach Paryża
fot. PAP/EPA

Kamienie i butelki kontra gaz łzawiący i armatki wodne - w Paryżu podczas manifestacji przeciwko planowanym zmianom prawa pracy od godziny trwają starcia anarchistów z policją. Dlaczego Francuzi wyszli na ulicę przeciwko wybranemu przez siebie prezydentowi?

Zobacz także

Na ulice francuskich miast wyszli związkowcy z CGT, czyli związani z komunistami oraz inne ugrupowania lewicowe. W Paryżu jest od 40 do 60 tysięcy demonstrantów, ale manifestacje trwają też w innych miastach. W Nantes doszło też do starć z policją.

- To początek, który wygląda na udany – oświadczył przywódca CGT, rozmawiając po południu z dziennikarzami na placu Bastylii w Paryżu przed wyruszeniem pochodu.

Demonstranci nie zgadzają się, aby prezydent Macron dekretami, a więc z pominięciem głosowania w parlamencie zmieniał prawo pracy, wprowadzając tzw. uelastycznienie dla pracodawców, co dla pracowników może oznaczać osłabienie ich pozycji w procedurze zwalniania z pracy lub w innych konfliktach z pracodawcą.

Zobacz także

Reforma prawa pracy była przez Macrona zapowiadana jeszcze w kampanii wyborczej, ale dzisiejsze manifestacje to pierwszy masowy protest przeciwko polityce młodego prezydenta Francji.

RadioZET.pl/PAP/jc, DG