Zamknij

Odkryto tożsamość modelki z obrazu "Pochodzenie świata"

Redakcja
25.09.2018 21:39
Francja. Odkryto tożsamość modelki z obrazu "Pochodzenie świata"
fot. Wikimedia Commons/PD

Francuski ekspert literacki Claude Schopp ogłosił nazwisko kobiety, która jego zdaniem została uwieczniona na obrazie "Pochodzenie świata" Gustave'a Courbeta. Dzieło przedstawiające nagą kobietę z odsłoniętymi genitaliami należy do jednego z najbardziej kontrowersyjnych dzieł w historii sztuki. Tożsamość modelki przez lata była obiektem spekulacji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podało BBC News, na ślad modelki krytyk literacki natrafił wertując korespondencję pomiędzy francuską pisarką George Sand oraz synem Alexandra Dumas.

Zdaniem Claude'a Schoppa na kontrowersyjnym obrazie, który był niepokazywany publicznie aż do 1995 roku, została uwieczniona baletnica Constance Queniaux.

Zobacz także

Jak przypomina BBC News tancerka paryskiej opery przeszła na emeryturę w 1859 roku w wieku 34 lat. Wtedy była kochanką turecko-egipskiego dyplomaty Halila Sherifa Pashy. To on był zleceniodawcą obrazu "Pochodzenie świata". Mężczyzna miał trzymać dzieło za zieloną zasłoną i pokazywać je gościom swoich imprez. 

Nazwisko baletnicy pojawiło się w jednym z listów napisanych przez Dumasa. Z powodu przekręconych słów początkowo ekspert literacki myślał, że pisarz ma na myśli "wywiad z panną Queniaux", jednakże po dokładnej analizie odkrył, że artysta pisał o "wnętrzu tancerki".

"Nie można namalować najdelikatniejszego i najbardziej brzmiącego wnętrza panny Queniaux z opery" - napisał dokładnie w liście Dumas.

Zobacz także

Historycy sztuki przez lata prześcigali się w domysłach kim może być osoba z obrazu "Pochodzenie świata". Do tej pory uważano, że modelką była Irlandka Joanna Hiffernan.

Ociekający erotyzmem obraz Courbeta z 1866 roku nawet we współczesnych czasach wzbudza kontrowersje. BBC News przypomniało przypadek francuskiego nauczyciela, którego konto na Facebooku zostało usunięte po tym, jak opublikował w portalu zdjęcie "Pochodzenia świata".

Oryginalny obraz od 1995 roku można oglądać w paryskim Musée d’Orsay.

RadioZET.pl/BBC News/PTD