Zamknij

Atak nożownika w pobliżu byłej siedziby redakcji "Charlie Hebdo". Są ranni

Magdalena Barszczak
25.09.2020 12:51
atak nożownika
fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON

Paryż. Atak nożownika w pobliżu byłej siedziby redakcji tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo". Dwie osoby zostały ranne. Jak informują media, zatrzymano drugiego domniemanego sprawcę.

Prokuratura wszczęła w piątek dochodzenie w sprawie „usiłowania zabójstwa” po ataku nożem, w wyniku którego dwie osoby zostały ranne w pobliżu byłej siedziby satyrycznego tygodnika „Charlie Hebdo” - poinformował agencję AFP prokurator Remy Heitz. Wcześniej władze informowały o czterech rannych.

Paryż. Atak w pobliżu byłej siedziby redakcji "Charlie Hebdo". Domniemany sprawca zatrzymany

Do ataku nożownika doszło późnym rankiem w piątek. Jak informują media, zatrzymano już drugiego domniemanego sprawcę. 

Około godziny 12.45, niespełna godzinę po ataku, na schodach Opery Bastille aresztowano mężczyznę ze śladami krwi na ubraniu. Policja nie wyklucza, że może być jednym z dwóch napastników biorących udział w ataku. O godz. 13.30 drugi podejrzany został aresztowany w pobliżu stacji metra Richard Lenoir przez brygadę sieci kolejowej – podaje dziennik „Le Figaro”. Świadkowie zdarzenia twierdzili, że ma wygląd indyjsko-pakistański i jest niski.

Śledztwo zostało powierzone brygadzie kryminalnej policji - wskazał prokurator Remy Heitz, który potwierdził aresztowanie domniemanego sprawcy ataku. Departamenty zaangażowane w dochodzenie to Regionalna Dyrekcja Policji Sądowej Prefektury Paryskiej (DRPJ) w Paryżu oraz Generalna Dyrekcja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI).

Według policyjnych źródeł na miejscu zbrodni znaleziono ostrze opisywano jako "maczeta" lub "tasak do mięsa". Media informują także o podejrzanej paczce, którą dostała obecna redakcja tygodnika. Policja zabezpieczyła miejsce zdarzenia w okolicy dawnej siedziby „Charlie Hebdo”, a także okolice obecnej redakcji.

Szkoły w okolicy zostały zamknięte, a wszystkie dzieci przetrzymywano w środku. Prefektura paryskiej policji zaleca unikanie tego obszaru.

"Cztery osoby zostały ranne, w tym dwie ciężko, w ataku nożownika w Paryżu" - poinformował wcześniej na Twitterze premier Francji Jean Castex, który spotkał się z ministrem spraw wewnętrznych Géraldem Darmaninem. Ostatecznie okazało się, że ranne zostały dwie osoby.

RadioZET.pl/PAP/thelocal.fr/Reuters/Twitter