Zamknij

Tragedia w Alpach. Zginął polski alpinista

Redakcja
26.02.2019 19:06
Tragedia w Alpach. Zginął polski alpinista
fot. Shutterstock

Polski alpinista zginął we wtorek w Alpach podczas schodzenia z najwyższego szczytu Europy Mont Blanc - poinformowała AFP. Polak spadł 400 m z grani na wysokości 2200 m n.p.m.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wypadek miał miejsce przed południem po francuskiej stronie Mont Blanc. Jak pisze AFP, w wyprawie na szczyt brało udział pięciu innych doświadczonych polskich i rosyjskich alpinistów, w tym Denis Urubko, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, który w Alpach prowadzi wyprawy szkoleniowe.

Zobacz także

"Jeden z alpinistów popełnił techniczny błąd, przez co odpadł od ściany. Spadł w dół sam, gdyż nie był połączony liną z innymi członkami wyprawy" - poinformowała żandarmeria górska z Chamonix (PGHM), potwierdzając informacje lokalnej gazety "Dauphine Libere" o wypadku.

Zgodnie z pierwszymi wnioskami z dochodzenia, prowadzonego przez PGHM, przyczyną wypadku prawdopodobnie był "brak ostrożności" w momencie zmiany pozycji przez alpinistę. Jego nazwisko nie zostało podane do wiadomości.

Zobacz także

To drugi w ostatnich dniach tragiczny wypadek w Alpach z udziałem polskich alpinistów. W sobotę ratownicy odnaleźli ciała dwóch Polaków, zaginionych kilka dni wcześniej podczas wspinaczki na słynny Matterhorn. Wspinacze nie byli związani i prawdopodobnie spadli ponad 500 metrów z grani.

RadioZET.pl/PAP/BM