Tragiczny pożar w Paryżu. Rośnie liczba ofiar

Redakcja
05.02.2019 19:09
Tragiczny pożar w Paryżu. Rośnie liczba ofiar
fot. PAP/EPA

Do 10 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożaru, który wybuchł w nocy z poniedziałku na wtorek w budynku mieszkalnym w zachodniej części Paryża, w XVI dzielnicy - informuje AFP. Jedna osoba jest ciężko ranna. Prokuratura bada wątek podpalenia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Straż pożarna poinformowała, że gaszenie pożaru trwało pięć godzin. Niegroźne obrażenia odniosło 37 osób, w tym ośmiu strażaków. Ponad 50 osób zostało ewakuowanych, a policja aresztowała jedną osobę. Według służb jest to kobieta w średnim wieku, mieszkanka bloku, która chorowała psychiatrycznie i została zatrzymana na ulicy w czasie próby podpalenia jednego z samochodów.

mid-epa07344681

Zobacz także

 „Francja obudziła się w szoku” - napisał na Twitterze francuski prezydent Emmanuel Macron – „Nasze myśli są przy ofiarach, dziękujemy także strażakom, których odwaga uratowała wiele istnień”.

Pożar wybuchł około godz. 1. Część mieszkańców ośmiopiętrowego budynku z lat 70. przed płomieniami uciekła na dach, inni wzywali pomocy z okien swoich mieszkań. Ze względów bezpieczeństwa ewakuowano i przeszukano też dwa sąsiednie budynki. W gaszeniu ognia brało udział ponad 200 strażaków.

Zobacz także

Mer stolicy Francji Anne Hidalgo podkreśliła, że administracja miasta niezwłocznie zadbała o lokale zastępcze dla osób ewakuowanych z palącego się bloku.

Budynek, w którym doszło do tragedii, położony jest przy ulicy Erlanger w zamożnej dzielnicy Paryża, sąsiadującej z Laskiem Bulońskim, w której znajduje się wiele ambasad, muzeów i restauracji.

To najbardziej tragiczny w skutkach pożar w Paryżu od 26 sierpnia 2005 roku, gdy na skutek podpalenia budynku w 13. dzielnicy zginęło 17 osób, w tym 14 dzieci.

W tym samym roku, 15 kwietnia, doszło do pożaru w hotelu „Paris – Opera”, w wyniku którego śmierć poniosły 24 osoby, w tym 11 dzieci.

RadioZET.pl/PAP/JŚ