Zamknij

Protesty "żółtych kamizelek". Zginęła 10. osoba. Polska ambasada ostrzega

Redakcja
22.12.2018 17:03
Kamizelki
fot. ABACA/Abaca/East News/Rafael Yaghobzadeh

Niedaleko Perpignan na południu Francji zginął kierowca, który w piątek w nocy uderzył w ciężarówkę blokującą rondo w ramach protestu "żółtych kamizelek" - poinformowały w sobotę miejscowe władze. Miał 36 lat. 

- Kierowca ciężarówki pozostał na miejscu i czekał na przybycie policji, w przeciwieństwie do ludzi, którzy zablokowali drogę i uciekli. Zginął na miejscu tuż przed północą" - poinformował prokurator Perpignan, Jean-Jacques Fagni. Dodał, że na miejscu pozostały "jedynie dwie lub trzy zszokowane uczestniczki protestu, które również czekały na policję".

Według tego samego źródła, policja w Perpignan w departamencie Pireneje Wschodnie w regionie Oksytania prowadzi dochodzenie w związku z "nieumyślnym spowodowaniem śmierci i utrudnianiem ruchu drogowego". Kilkudziesięciu protestujących blokowało drogi w piątek, szczególnie w punkcie poboru opłat na autostradzie między Francją a Hiszpanią, w gminie Boulou w departamencie Pireneje Wschodnie. Nowe protesty zaplanowano tam na sobotę.

Protesty "żółtych kamizelek"

Tym samym do dziesięciu wzrósł bilans ofiar śmiertelnych związanych z antyrządowymi protestami, organizowanymi od 17 listopada we Francji przez oddolny ruch "żółtych kamizelek".

Chociaż masowe demonstracje "żółtych kamizelek" ustały, w sobotę we Francji możliwe są dalsze blokady dróg w proteście przeciwko wciąż rosnącym kosztom utrzymania. Pod presją protestów rząd wycofał się ostatecznie z wprowadzenia podwyżki podatku paliwowego.

Zobacz także

Z czasem manifestanci zaczęli domagać się m.in. zmian w polityce społecznej, czy ustąpienia prezydenta Emmanuela Macrona. Nieustające protesty, które niekorzystnie zaczęły wpływać na francuską gospodarkę, zmusiły rząd do dalszych ustępstw.

Polska ambasada w Paryżu ostrzega

Zgodnie z komunikatem zamieszczonym na stronie polskiej ambasady w Paryżu, w ten weekend protesty są spodziewane w wielu francuskich miejscowościach, wśród których ambasada wymienia Strasburg, Lille, Nancy, Rennes, Nantes, Amiens, Caen i Rouen. Kulminacja protestów przewidywana jest na sobotę.

"Należy się spodziewać wielogodzinnych postojów na granicach i znacznych utrudnień w ruchu na terenie samej Francji. Na nieplanowane postoje narażeni są w szczególności kierowcy samochodów ciężarowych" - ostrzega placówka.
Ambasada zaleca unikanie przejazdów blokowanymi drogami, odpowiednie zaplanowanie podróży, a także zaopatrzenie się w zapasy paliwa i żywności na wypadek długotrwałego postoju. Apeluje także, by powstrzymywać się od przebywania w pobliżu miejsc protestów i manifestacji, zachować wzmożoną ostrożność i stosować się do poleceń miejscowych władz.

RadioZET.pl/PAP/MP