Zamknij

Nie żyje kilkoro starszych osób z domu opieki. Powodem mogło być zatrucie pokarmowe

Redakcja
01.04.2019 13:30
Nie żyje kilkoro starszych osób z domu opieki. Powodem mogło być zatrucie pokarmowe
fot. Robert Kneschke/Shutterstock

Czterech mieszkańców ośrodka opieki dla osób starszych w Lherm na południu Francji zmarło najprawdopodobniej w wyniku zatrucia pokarmowego w niedzielę wieczorem. Piąta osoba zmarła w poniedziałek. 15 osób jest hospitalizowanych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W sumie poszkodowane są 22 osoby, mieszkańcy ośrodka La Cheneraie w Lherm w regionie Oksytania, w departamencie Górna Garonna, na południe od Tuluzy.

Zobacz także

Prefektura podała w komunikacie, że obecnie prowadzone jest dochodzenie, a także badania w celu określenia przyczyny domniemanego zatrucia pokarmowego.

„Trwa śledztwo i prowadzone są badania”

– Wczoraj wieczorem dowiedzieliśmy się, że zmarły cztery osoby i że ludzie byli chorzy, że istnieją podejrzenia zatrucia pokarmowego. Trwa śledztwo i prowadzone są badania. Nie komentujemy ich wyników – oświadczyła w rozmowie z agencją AFP firma Korian, będąca właścicielem ośrodka. Według źródła związanego ze śledztwem piąta osoba zmarła w poniedziałek.

Zobacz także

Wczesnym rankiem tego dnia kilka osób zatrudnionych w domu opieki przyjechało jak co dzień do pracy, ale nie rozmawiały one z dziennikarzami.

Regionalna agencja zdrowia (ARS) w nocy z niedzieli na poniedziałek rozpoczęła swoje pierwsze badania. „Będą one kontynuowane w ten poniedziałek na podstawie kwestionariusza żywnościowego, który zostanie przekazany mieszkańcom” – poinformowała agencja w oświadczeniu.

„Istnieje podejrzenie zatrucia pokarmowego”

– Istnieje podejrzenie zatrucia pokarmowego, ponieważ wydarzenia te miały miejsce po posiłku – powiedziała zastępczyni prokuratora krajowego, który był w niedzielę na miejscu i wszczął śledztwo. Polecił również natychmiastowe zamknięcie kuchni.

Przedstawicielka prefektury Marie-Paule Demiguel powiedziała telewizji BFM, że „badania rozpoczną się od wczesnego ranka w poniedziałek”. Jak dodała, pierwszym symptomem, jaki mieli mieszkańcy ośrodka, były wymioty.

Zobacz także

Prywatny dom opieki La Cheneraie w Lherm został uruchomiony w 2006 r.; w placówce mieszkało 82 rezydentów, w tym 17 osób cierpiących na chorobę Alzheimera i inne pokrewne choroby.

9 stycznia firma Korian poinformowała, że wykupiła poprzedniego właściciela, francuską firmę Omega zarządzającą 12 domami opieki we Francji, w tym domem, gdzie w niedzielę doszło do tragedii, oraz dwoma ośrodkami geriatrycznymi w Hiszpanii.

Przy wejściu do domu spokojnej starości w Lherm wywieszka wskazywała, że właścicielem wciąż jest firma Omega.

RadioZET/PAP