Zamknij

Śmiertelny wypadek na hulajnodze. 25-latek zderzył się z ciężarówką

11.06.2019 15:34
Śmiertelny wypadek na hulajnodze. 25-latek zderzył się z ciężarówką
fot. Shutterstock

Śmiertelny wypadek w Paryżu na hulajnodze elektrycznej. 25-latek został potrącony na Montmarte przez ciężarówkę i zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych ran – podały we wtorek francuskie media.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Elektryczne hulajnogi, których liczbę w Paryżu szacuje się na 20 tys., stały się – jak pisze agencja AFP – prawdziwym utrapieniem dla merostwa, gdyż brakuje odpowiednich przepisów prawnych dotyczących tego coraz bardziej popularnego środka lokomocji.

Aby położyć kres uciążliwościom spowodowanym przez e-hulajnogi odpowiedzialne za wypadki, Francja wprowadzi od września nowe ustawodawstwo zakazujące jazdy hulajnogami elektrycznymi po chodnikach. Już obecnie w Paryżu osobom jeżdżącym nimi po chodnikach grozi mandat w wysokości 135 euro. Ma być też ograniczona prędkość poruszania się na elektrycznych hulajnogach, a jadące nimi dzieci do lat 12 będą musiały mieć na głowie kask.

Hulajnogi elektryczne w Polsce 

Obecnie w polskim prawie nie ma regulacji, które dotyczą np. hulajnóg elektrycznych, dlatego ich użytkownicy są traktowani jako piesi, którzy powinni korzystać z chodników.

Zobacz także

Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury przedstawili w piątek pakiet propozycji ws. uregulowania zasad ruchu urządzeń transportu osobistego (UTO). Hulajnogi będą mogły poruszać się po chodnikach tylko wtedy, gdy nie będzie drogi dla rowerów, a dopuszczalna prędkość na drodze obok chodnika będzie wyższa niż 30 km/h – poinformował wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Prędkość hulajnóg będzie musiała być fabrycznie ograniczona do 25 km/h.

RadioZET.pl/PAP