Zamknij

Francja. Uczeń obciął głowę nauczycielowi. 18-latek krzyczał ”Allahu akbar”

17.10.2020 09:58
Zabójstwo nauczyciela
fot. ABDULMONAM EASSA/AFP/East News

18-letni uczeń obciął głowę nauczycielowi historii nieopodal szkoły w Conflans-Sainte-Honorine. Mężczyzna prowadził lekcje na temat wolności słowa i pokazywał karykatury Mahometa. Komentatorzy określają atak jako islamistyczne szaleństwo, które przekroczyło etap horroru. Policja zatrzymała pięć kolejnych osób w związku z tą sprawą.

Nauczyciel historii z obciętą głową został znaleziony około 200 metrów od liceum w podparyskim Conflans Saint-Honorine w departamencie Yvelines w piątek około godziny 17. Mężczyzna prowadził zajęcia na temat wolności słowa i pokazywał podczas nich karykatury Mahometa. Tydzień wcześniej rodzice uczniów złożyli skargę w związku z pokazywaniem karykatur proroka.

Francja. 18-latek obciął głowę nauczycielowi. Media: krzyczał ”Allahu akbar”

Źródła prokuratorskie we Francji potwierdziły w sobotę, że zabójcą nauczyciela historii w Conflans-Sainte-Honorine jest 18-letni uczeń tego liceum, urodzony w Moskwie cudzoziemiec pochodzenia czeczeńskiego - pisze agencja AFP. W sumie w rękach policji jest już dziewięć osób, powiązanych z brutalnym morderstwem. Piątka zatrzymanych w sobotę to rodzice zabójcy oraz trzy osoby spoza jego rodziny.

Prezydent Emmanuel Macron, który przybył na miejsce zbrodni nazwał atak na nauczyciela „islamistycznym atakiem terrorystycznym” na człowieka, który nauczał o wolności wypowiedzi. W mediach społecznościowych wielu internautów okazuje wsparcie dla rodziny i bliskich ofiary, a także dla całego zawodu dotkniętego tragedią. Pedagodzy i osoby chcące wyrazić swój sprzeciw wobec przemocy stworzyli w mediach społecznościowych hashtag #JeSuisProf (Jestem nauczycielem).

Zobacz także

Francuskie media podkreślają, że do zabójstwa doszło trzy tygodnie po ataku nożem rzeźnickim dokonanym przez 18-letniego Pakistańczyka Hassana H. na dwóch pracowników agencji informacyjnej Premieres Lignes przed budynkiem dawnej siedziby satyrycznego "Charlie Hebdo", który przedrukował ponownie karykatury Mahometa w związku z trwającym procesem 14 podejrzanych o współudział w masakrze na redakcję tygodnika w styczniu 2015 roku oraz sklepu HyperCacher.

Podobny do piątkowego ataku zamach miał już miejsce w Saint-Quentin-Fallavier w departamencie Izery w czerwcu 2015 roku 35-letni pracownik Yassin Salhi ściął wówczas głowę swojemu szefowi, Herve Cornarze. Głowę Cornary znaleziono zwisającą z ogrodzenia fabryki, w której pracował. Zabójca aresztowany na miejscu zbrodni popełnił samobójstwo w więzieniu w grudniu 2015 roku.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP