Zamknij

Wprowadzili nowe obostrzenia. Paszporty covidowe nieważne bez zaszczepienia trzecią dawką

25.11.2021 23:28
szczepienie
fot. BURGER/PHANIE/Phanie/East News

Nowe restrykcje, m.in. utrata ważności paszportów sanitarnych bez zaszczepienia się dawką przypominającą, będą obowiązywać we Francji. Przez kraj przechodzi piąta fala pandemii koronawirusa – poinformował w czwartek minister zdrowia Oliver Veran. 

Szczyt piątej fali pandemii COVID-19 spodziewany jest na początku grudnia – przekazał francuski minister zdrowia na konferencji prasowej poświęconej zaostrzeniu środków sanitarnych w kraju. Ogłosił m.in. skrócenie czasu przyjmowania dawki przypominającej szczepionki przeciwko COVID-19 z sześciu do pięciu miesięcy. Taką decyzję podjęto także w Polsce, gdzie trzecia dawka szczepionki będzie dostępna po 5 miesiącach dla osób powyżej 50. roku życia.

Obostrzenia we Francji. Paszporty covidowe ważne krócej

Od 15 stycznia paszporty covidowe nie będą już ważne bez dawki przypominającej szczepionki na koronawirusa. - Dla osób powyżej 65. roku życia paszport bez zaszczepienia się tą dawką przestanie być ważny 15 grudnia - oznajmił minister. Od poniedziałku ważność negatywnych testów na koronawirusa zostanie skrócona do 24 godzin, wobec 72 godzin obowiązujących obecnie. 

Władze medyczne we Francji w najbliższym czasie zadecydują o ewentualnym podawaniu szczepionek przeciw COVID-19 dzieciom w wieku 5-11 lat – poinformował Veran. Minister ponownie zaapelował do Francuzów, by się zaszczepili, podkreślając, że szczepienia zmniejszają 10-krotnie ryzyko ciężkiego przechodzenia choroby.

We Francji wraca również obowiązek noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych, w tym na powietrzu, tam, gdzie przebywa duża liczba osób, na przykład - na jarmarkach bożonarodzeniowych.

Minister zdrowia ogłosił również, że w grudniu na rynek wejdzie nowy lek przeciw koronawirusowi, który w pierwszej kolejności będzie przepisywany osobom z tzw. grup zagrożonych. - Nie wprowadzamy ani godziny policyjnej, ani lockdownu – zapewnił szef resortu zdrowia.

Obecny na konferencji minister edukacji Jean-Michel Blanquer ogłosił z kolei, że klasy w szkołach nie będą już zamykane przy wykryciu jednego przypadku zakażenia koronawirusem, jak było do tej pory. Szkoły nasilą natomiast akcję przeprowadzania testów przesiewowych. 

RadioZET.pl/PAP - Katarzyna Stańko