Zamknij

Francja. Swastyki na grobach chrześcijańskiego cmentarza. "Okropne i odrażające"

29.12.2020 09:37
Francja
fot. Twitter.com/FrédéricValletoux

Zbezczeszczono chrześcijański cmentarz komunalny we Francji. W nocy z niedzieli na poniedziałek na ponad 60 nagrobkach wymalowano swastyki - poinformowały władze miasta.

Ponad 60 starych i nowych nagrobków na cmentarzu chrześcijańskim zostało zdewastowanych wymalowanymi swastykami i napisami – poinformował mer Fontainebleau Frederic Valletoux. "Jestem zgorszony i zniesmaczony odkryciem dzisiejszego ranka. [...] To okropne i odrażające czyny, na które złożę skargę. Nasz cmentarz nigdy nie był celem takich zbrodni" - napisał na Twitterze.

Zobacz także

Francja. Chrześcijański cmentarz zbezczeszczony swastykami

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin oświadczył, że jest zniesmaczony profanacją cmentarza i podkreślił, że władze zrobią wszystko, aby znaleźć sprawców tego haniebnego przestępstwa. "Okropne, wstrętne. Słowa nie wystarczą, by potępić tę profanację, która po raz kolejny przypomina nam o znaczeniu walki z nienawiścią" - zareagował z kolei przewodniczący grupy partii prezydenckiej LREM w parlamencie Christophe Castaner. Zdaniem prezydenta stołecznego regionu Ile-de-France Valerie Pecresse ta profanacja jest „nikczemnym aktem” dokonanym przez neonazistów.

Co roku niszczone i profanowane są tysiące nagrobków na francuskich cmentarzach we wszystkich regionach kraju - powiedział w rozmowie z PAP - historyk, dr Pierre Vermeren z Uniwersytetu Sorbona. Jego zdaniem przypadki profanacji szczątków i grobów zmarłych, które są sacrum w każdej kulturze, świadczą o zdziczeniu społeczeństwa. Zdaniem historyka najwięcej jest aktów antychrześcijańskich, głównie w formie grabieży lub profanacji, w 2019 r. było ich 1052.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP