Zamknij

Francuskie kina odmówiły dystrybucji filmu "Azyl" o Polakach ratujących Żydów

Redakcja
08.05.2017 23:02
Francuskie kina odmówiły dystrybucji filmu "Azyl" o Polakach ratujących Żydów
fot. Youtube

Francuzi nie wyemitują hollywoodzkiej produkcji opowiadającej historię polskiego małżeństwa ratującego w Warszawie Żydów podczas hitlerowskiej okupacji. Film "Azyl" (The Zookeeper's Wife) nie pojawi się w żadnej z kinowych sieci na terenie Francji.

Wszystkie sieci dystrybucji we Francji odmówiły wprowadzenia do swoich kin filmu Azyl o Polakach ratujących Żydów – poinformował na Twitterze Eryk Mistewicz. Jak twierdzi znany ze znakomitej orientacji w sprawach polityki francuskiej dziennikarz, „stereotypy wciąż rządzą”. W okresie II Wojny Światowej w Polsce mieszkało około 3,5 mln Żydów, podczas gdy we Francji 320 tys.

 „Azyl” to dramat biograficzny amerykańskiej produkcji, w którym główne role grają Jessica Chastain i Johan Heldenbergh. Film opowiada historię życia małżeństwa Jana i Antoniny Żabińskich. Para zoologów pracuje jako opiekunowie warszawskiego zoo i podczas niemieckiej okupacji próbuje ocalić setki ludzi przed śmiercią. Pod przykrywką bliskiej współpracy z Wermachtem, Żabińscy przekształcają zoo w azyl dla Żydów, których para ukrywa w podziemiach obiektu. Film oparty jest o prawdziwą historię, a jego reżyserią zajęła się pochodząca z Nowej Zelandii Niki Caro.

Film powstał na podstawie książki Diane Ackerman "Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO". Polska premiera filmu miała miejsce 24 marca 2017 r. Premiera światowa odbyła się 12 dni wcześniej.

RadioZET.pl/tysol.pl/Twitter/strz