Zamknij

Francuskie media: talibowie znów są potęgą w Afganistanie. ISIS rośnie w siłę

Redakcja
01.02.2018 15:23
Francuskie media: talibowie znów są potęgą w Afganistanie. ISIS rośnie w siłę
fot. Archiwum RadioZET.pl

Francuski dziennik „Le Figaro” alarmuje — talibowie znów są potęgą w Afganistanie. W siłę rosnąć mają też oddziały tzw. Państwa Islamskiego.

Zagłosuj

Uważasz, że siłom koalicyjnym uda się kiedykolwiek pokonać ISIS na całej linii frontu?

Liczba głosów:

Zdaniem „Le Figaro” ten stan rzeczy jest porażką strategii, którą w negocjacjach z terrorystami przyjęły siły koalicji. — Najnowsza fala zamachów pokazuje nieprzydatność strategii rządu Donalda Trumpa, która miała narzucić stosunek siły sprzyjający negocjacjom — czytamy.

Terroryści znaleźli schronienie w Afganistanie

Ekspert z brukselskiego think tanku Międzynarodowa Grupa Kryzysowa Borhan Osman skomentował doniesienia francuskiego dziennika, twierdząc, że „obie strony rozumują identycznie: trzeba zintensyfikować ataki, aby negocjować z pozycji siły” i trudno liczyć na jakikolwiek kompromis w tej sprawie.

Sytuacja się pogarsza

Wygląda na to, że tzw. Państwo Islamskie po sromotnej klęsce w walkach na terenie Syrii i Iraku znalazło sobie bezpieczne schronienie na terenie Afganistanu. — Nawet jeżeli liczba dżihadystów przybywających do Afganistanu z dogorywającego kalifatu iracko-syryjskiego nie jest jeszcze bardzo wysoka, migracja ta niepokoi służby zachodnie — komentuje znany reporter „Le Figaro”, specjalista od Bliskiego Wschodu, Georges Malbrunot.

Wojna w Afganistanie toczy się nieprzerwanie od października 2001 roku.

RadioZET.pl/PAP/LeFigaro/strz