Zamknij

Są wyniki badań. Brytyjscy naukowcy wykryli Sarin w próbkach z Syrii

Redakcja
12.04.2017 17:44
Są wyniki badań. Brytyjscy naukowcy wykryli Sarin w próbkach z Syrii
fot. PAP

Dokładne badania nie pozostawiają złudzeń. W chemicznym ataku na syryjskie miasto Chan Szajchun został użyty gaz o nazwie sarin. Brytyjscy naukowcy opublikowali w środę wyniki próbek z miejsca ataku. Na forum Rady Bezpieczeństwa poinformował o tym Matthew Rycroft, ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ.

Zdaniem brytyjskich naukowców środkiem, którego użyto do ataku na syryjskie miasto, jest sarin lub „substancja podobna do tego bojowego środka paralityczno-drgawkowego”. W wyniku ataku na Chan Szajchun w prowincji Idlib zginęło co najmniej 86 osób, w tym wiele dzieci.

W środę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ miało odbyć się głosowanie nad projektem rezolucji przygotowanej przez Wielką Brytanię, USA i Francję w sprawie śledztwa dotyczącego ataku chemicznego, o który oskarżany jest reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Zobacz także

Strona rosyjska już zapowiedziała, że podczas głosowania w środę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zawetuje przedstawiony przez USA projekt rezolucji wzywający władze Syrii do współpracy podczas śledztwa. - Projekt w obecnej postaci jest dla nas nie do zaakceptowania. Zagłosujemy przeciw, jeśli nasi partnerzy nie wezmą pod uwagę naszych uwag i będą nalegać na przyjęcie jej (rezolucji) w sposób sztuczny, z wyłącznym celem zobligowania Rosji do skorzystania z kolejnego weta - mówił wiceszef rosyjskiego MSZ Giennadij Gatiłow, cytowany przez agencję Interfax.

Zobacz także

Sarin to silnie toksyczny fosforoorganiczny związek chemiczny z grupy fosfonianów, stosowany jako bojowy środek trujący, zaliczany do grupy środków paralityczno-drgawkowych. Jest to bezbarwna, bezwonna ciecz, łatwo mieszająca się z wodą i rozpuszczalnikami organicznymi. W temperaturze pokojowej sarin ma wysoką prężność pary. Wnika do organizmu poprzez drogi oddechowe i skórę. Jak podaje Wikipedia - kilkanaście miligramów sarinu powoduje śmierć po kilku minutach. Okres zdrowienia po zatruciu trwa bardzo długo.

RadioZET.pl/PAP/Wikipedia/strz