Zamknij

"Gdyby nas posłuchano, nie byłoby tej wojny". Zełenski zaapelował do Zachodu

23.05.2022 12:13
Wołodymyr Zełenski
fot. PAP

- Nie czekajcie, aż Rosja zastosuje broń chemiczną, biologiczną, nie daj boże jądrową. Od razu brońcie maksymalnie wolności i normalności. Twórzcie warunki dla wolności światowej - apelował Wołodymyr Zełenski do uczestników Forum Ekonomicznego w Davos.

Wołodymyr Zełenski przemawiał zdalnie podczas Forum Ekonomicznego w Davos. Prezydent Ukrainy zaapelował, aby świat zachodni szybciej i skuteczniej reagował na zagrożenia bezpieczeństwa międzynarodowego, a w tym groźbę wybuchu kolejnej wojny.

- Daliśmy radę zatrzymać armię Rosji, drugą armię świata. Ale czy musielibyśmy to robić, gdyby posłuchano nas lata temu i zastosowano sankcje prewencyjne? Jestem przekonany, że nie byłoby wtedy wojny - mówił Zełenski.

Zełenski: Nie czekajcie, aż Rosja zastosuje broń chemiczną

- Nie czekajcie, aż Rosja zastosuje broń chemiczną, biologiczną, nie daj boże jądrową. Od razu brońcie maksymalnie wolności i normalności. Twórzcie warunki dla wolności światowej - zaapelował ukraiński prezydent.

Zełenski wskazał także na jedno ze źródeł finansowania odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny. - Rosyjskie aktywa powinny być odnalezione, zamrożone a potem skonfiskowane i przekazane na specjalny fundusz, z którego wszyscy, którzy ucierpieli w tej wojnie, będą mogli skorzystać - podkreślił.

Prezydent Ukrainy powiedział także, że na odbudowę Ukrainy jego kraj potrzebuje ok. 5 mld dolarów miesięcznie.

RadioZET.pl

Wojna w Ukrainie na żywo. Najnowsze informacje

C