Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ostre słowa znanego amerykańskiego generała: Rosja jest największym zagrożeniem dla Europy

16.01.2018 11:10
xxx wiadomosci

Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph Dunford podkreślił w Brukseli, że wystarczy spojrzeć na najnowszą historię Rosji i jej inwestycje militarne, by zrozumieć, że kraj ten jest zagrożeniem dla Europy i nie tylko.

Ostre słowa znanego amerykańskiego generała: Rosja jest największym zagrożeniem dla Europy fot. Wikimedia Commons

Wypowiedź gen. Dunforda, który przybył do Brukseli na obrady Komitetu Wojskowego NATO, relacjonuje na swym portalu resort obrony USA.

NATO odstrasza Rosję?

Dunford oświadczył, że Rosja jest największym zagrożeniem na kontynencie europejskim i zaakcentował, że NATO podejmuje działania odstraszające, uwzględniając rosyjski program modernizacji sił zbrojnych.

Generał wskazał, że Rosja modernizuje swój potencjał nuklearny, flotę wojenną, opracowuje nowe środki prowadzenia wojny cybernetycznej i elektronicznej. Podkreślił, że w minionej dekadzie w jakimś stopniu zmodernizowane zostały całe rosyjskie siły zbrojne.

Wyraził przekonanie, że Rosja „użyje tego potencjału”. Przypomniał w tym kontekście o działaniach Rosji w Gruzji w 2008 roku oraz aneksję Krymu w 2014 roku.

Zagłosuj

Czy grozi nam III wojna światowa?

Cyber-wojna

Dunford podkreślił, że państwa mają prawo do samoobrony, do tego, by nie były atakowane przez inne kraje. Wskazał, że dotyczy to także sytuacji, kiedy atak jest „kombinacją niekonwencjonalnych operacji informacyjnych czy cybernetycznych, przymusu ekonomicznego i wpływu politycznego”. „W dalszym ciągu jest to naruszeniem suwerenności”, jak zaakcentował.

Generał przypomniał reakcję NATO na aneksję Krymu, wskazując m.in. na udział sił USA. Podkreślił, że obecnie uwaga koncentruje się na zwiększeniu natowskiego potencjału odstraszania na rzecz europejskiego bezpieczeństwa oraz zaznaczył, że kierunek działań USA w Europie jest zgodny ze strategią bezpieczeństwa narodowego w odniesieniu do Rosji.

RadioZET.pl/pap/maal

Oceń
Tagi