Zamknij

Zmarł George A. Romero. Jego filmy znają wszyscy

Redakcja
17.07.2017 08:23
Zmarł George A. Romero. Jego filmy znają wszyscy
fot. PAP

Zmarł George A. Romero, twórca kultowej „Nocy żywych trupów", która dała początek całemu gatunkowi filmów o zombie.

Jak poinformowała rodzina reżysera, zmarł „po krótkiej, ale zaciętej walce z rakiem płuc".

„Noc żywych trupów" (Night of the Living Dead), którego Romero był nie tylko reżyserem, ale i współautorem scenariusza, zrealizował za zaledwie 114 tys. dolarów, ale film przyniósł dochód w wysokości 30 mln. Sam Romero wystąpił w nim w małej rólce reportera prasowego.

Czarno-biały film opowiadający o ataku kanibalistycznych ożywionych trupów (zombies) na ludzi, którzy schronili się w stojącym na uboczu domu w Pensylwanii, początkowo był krytykowany za zbyt przerażający i drastyczny. Cieszył się jednak takim powodzeniem, że wkrótce powstało pięć kontynuacji i dwie nowe wersje.

W 1999 roku Biblioteka Kongresu USA włączyła film Romero do Narodowego Rejestru Filmowego, którym znajdują się największe arcydzieła kinematografii.

Romero pobił swój własny sukces kasowy filmem z 1978 r. „Świt żywych trupów" (Dawn of the Dead), który zarobił ponad 40 mln dolarów.

Reżyser doczekał się licznych naśladowców, którzy przestrzegali pewnych ustalonych przez niego reguł gatunku.

Filmy o „żywych trupach" wciąż są analizowane nie tylko przez filmoznawców, lecz także socjologów. Niektórzy badacze uznali, że zombies odzwierciedlają różne patologie społeczne.

RadioZET.pl/SI/PAP