Zamknij

Bomba pod domem Sorosa? Znaleziono tajemniczą paczkę

Redakcja
23.10.2018 08:01
Bomba pod domem Sorosa? Znaleziono tajemniczą paczkę
fot. Olivier Hoslet /ISOPIX/East New

Urządzenie wybuchowe znaleziono w skrzynce pocztowej domu miliardera, filantropa i działacza politycznego George'a Sorosa pod Nowym Jorkiem – poinformowała we wtorek lokalna policja, cytowana przez dziennik „New York Times”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Policyjne źródła, które przywołuje gazeta, potwierdziły, że funkcjonariusze zostali wezwani na miejsce zdarzenia w miejscowości Bedford w poniedziałek po południu.

„Jedna z osób zatrudnionych w domu (Sorosa) otworzyła paczkę i zobaczyła coś, co wyglądało jak urządzenie wybuchowe. Następnie wyniosła paczkę na zalesiony obszar i wezwała miejscową policję” – poinformowano w wydanym oświadczeniu.

Nie było go w domu

Saperzy wywieźli podejrzany pakunek i przeprowadzili jego kontrolowaną detonację. Według „NYT” Sorosa nie było w domu, gdy urządzenie zostało znalezione.

Policja przekazała sprawę FBI, które potwierdziło wszczęcie śledztwa oraz zapewniło, że nie ma zagrożenia dla obywateli.

Zobacz także

Urodzony na Węgrzech Soros zbił majątek na prowadzeniu funduszu hedgingowego. Obecnie zajmuje się działalnością charytatywną. Jest też aktywny politycznie.

Działalność George’a Sorosa

Jak pisze „NYT”, często wpłaca darowizny na rzecz kandydatów Partii Demokratycznej – milionowymi kwotami wsparł m.in. kampanię kandydata na prezydenta Johna Kerry'ego w 2004 roku, na wczesnym etapie poparł prezydencką kampanię Baracka Obamy, a w 2016 roku Hillary Clinton. Przekazał też łącznie co najmniej 18 mld dolarów założonym przez siebie fundacjom Open Society, zajmującym się promowaniem demokracji i praw człowieka na świecie.

Zobacz także

Jak pisze „NYT”, działalność Sorosa sprawiła, że stał się celem ataków środowisk prawicowych i antysemickich oszczerstw. Przez władze Węgier jest oskarżany o działania na rzecz sprowadzenia do Europy milionów uchodźców. Z kolei w październiku republikański członek Izby Reprezentantów z Florydy Matt Gaetz zarzucił mu, że sponsoruje wielotysięczny marsz migrantów zmierzających z krajów Ameryki Środkowej przez Meksyk do granicy USA, na co nie przedstawił dowodów.

RadioZET/PAP/JZ