Zamknij

Przyszła ambasador USA twierdzi, że wzrost antysemityzmu w Europie spowodowała... polska ustawa

Redakcja
06.06.2018 09:08
Senat USA
fot. PAP/EPA

Amerykański Senat przesłuchał kandydatkę na ambasadora USA w Warszawie. Georgette Mosbacher stwierdziła m.in., że antysemityzm w Europie jest efektem ustawy o IPN.

Podczas przesłuchania Mosbacher chwaliła polską gospodarkę i naszą obecność w NATO. Podkreśliła, że „Polska jest jednym z liderów w Pakcie Północnoatlantyckim i w przeciwieństwie do wielu państw członkowskich Sojuszu przeznacza na cele obronne 2 proc. PKB. Zamierza zresztą jeszcze zwiększyć te nakłady i planuje przeznaczyć ponad 40 mld USD na modernizację swych sił zbrojnych”.

Przedstawiła też swoje plany.  Zapowiedziała, że będzie pracować z polskim rządem w sprawie ewentualnego przyjęcia uchodźców. Pytana o antysemityzm w tej części Europy, podkreśliła, że najważniejszą rolę we wzroście takich nastrojów odegrała ustawa o IPN.

Zagłosuj

Czy w Polsce istnieje antysemityzm na szeroką skalę?

Liczba głosów:

Mosbacher o ustawie o IPN

– Niestety [antysemityzm – red.] został wywołany przez prawo dotyczące Holokaustu, które uchwaliła Polska – powiedziała.

Poproszona o sprecyzowanie, kobieta dodała, że nie można tolerować żadnego fanatyzmu.

– To fundamentalna sprawa, jeśli chodzi o nasze wartości. Będę pracować nad tym, aby takie rzeczy nie trafiały do prawodawstwa – powiedziała.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kim jest Georgette Mosbacher ?

Jeśli Senat zatwierdzi nominację Mosbacher, będzie ona pierwszą kobietą w historii stosunków polsko-amerykańskich piastującą urząd ambasadorski w Polsce.

Mosbacher, która sama siebie określa jako „ucieleśnienie American Dream”, zwróciła uwagę w swym wystąpieniu na to, że Polska również jest „przykładem fenomenalnego sukcesu gospodarczego jako kraj, który od 1990 r. potroił wartość PKB na głowę mieszkańca”.

Georgette Mosbacher (z domu Paulsin) urodziła się 16 stycznia 1947 roku w Highland (stan Indiana), miejscowości wchodzącej w skład metropolii chicagowskiej. Była jedną z czterech żon Roberta Mosbachera, znanego polityka GOP, ministra handlu w administracji prezydenta George'a H. W. Busha.

RadioZET.pl/pap/maal