Zamknij

Gersdorf dla CNN: jestem I prezesem Sądu Najwyższego. Tylko zmiana konstytucji albo moja śmierć mogą to zmienić

Redakcja
27.09.2018 12:39
Gersdorf
fot. Janek Skarżyński/AFP/East News

– Nie zrezygnuję i w mojej opinii pozostanę pierwszym prezesem Sądu Najwyższego do 30 kwietnia 2020 roku – mówi w wywiadzie dla telewizji CNN prof. Małgorzata Gersdorf. Jej zdaniem może to zmienić tylko zmiana konstytucji lub jej śmierć.

Sędzia oceniła, że wprowadzone przez rząd PiS ustawy sądownicze zagrażają demokracji w Polsce, ponieważ zamazują podział między rządem a władzą sądowniczą. Argument o konieczności oczyszczenia Sądu Najwyższego ze skorumpowanych sędziów z czasów komunistycznych nazwała natomiast „fake newsem”.

– W moim mniemaniu jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 30 kwietnia 2020 roku. Trzeba by było zmienić konstytucję albo musiałabym umrzeć, żeby to się zmieniło – podkreśliła prof. Gersdorf.

CNN w swoim materiale przypomniała, że Komisja Europejska wniosła skargę na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Chodzi o zapisy ustawy o SN, domagając się rozpatrzenia sprawy w trybie przyspieszonym.

Komisja Europejska nt. sytuacji w Sądzie Najwyższym

Komisja Europejska chce przywrócenia w SN stanu sprzed wejścia w życie przepisów przewidujących obniżenie wieku emerytalnego sędziów do 65 lat. Zgodnie z tymi regulacjami 27 spośród 72 czynnych sędziów SN miało przejść w stan spoczynku, włącznie z sędzią Gersdorf.

Zobacz także

KE wnioskuje też, by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani na emerytury, zostali przywróceni do orzekania, nawet jeśli na ich miejsce wskazano już kogoś innego. KE chce również zatrzymać mianowanie nowych sędziów na miejsca tych, którzy – według KE – „przedwcześnie” trafili na emeryturę.

RadioZET.pl/adci/PAP/MP