Zamknij

Potężna eksplozja po zderzeniu ciężarówki i motocykla. Nie żyje kilkanaście osób

PAP
21.01.2022 08:47
wybuch w Ghanie
fot. Twitter.com/PulseGhana

Potężna eksplozja na zachodzie Ghany. W czwartek wieczorem doszło do wybuchu w wyniku zderzenia ciężarówki przewożącej materiały wybuchowe do kopalni złota i motocykla. Zginęło co najmniej 17 osób, a 59 jest rannych - podała w piątek BBC. Ok. 500 budynków zostało zniszczonych.

Do wypadku doszło w miejscowości Apiate, pomiędzy miastami Bogoso i Bawdie. Ciężarówka zmierzała do kopalni złota Chirano, należącej do kanadyjskiego przedsiębiorstwa Kinross Gold Corporation. Rzecznik firmy potwierdził, że do tragicznego zdarzenia doszło w odległości 140 km od kopalni.

Filmy opublikowane w lokalnych mediach społecznościowych ukazują ogromne, tlące się miejsce wybuchu. Zniszczone budynki przybrały postać stosu drewna, cegieł i poskręcanego metalu. Zdjęcie udostępnione przez lokalnego członka rady miejskiej przedstawia głęboki krater w centrum wybuchu.

Ghana. Potężny wybuch po zderzeniu ciężarówki i motocykla. Nie żyje kilkanaście osób

"Zalecono obywatelom, aby opuścili ten obszar i udali się do okolicznych miasteczek dla zachowania bezpieczeństwa w czasie, gdy trwa akcja ratownicza" - poinformowała lokalna policja w oświadczeniu. Ocalali mają znaleźć schronienie w publicznych przestrzeniach, takich jak klasy szkolne i kościoły w pobliskich miejscowościach.

Prezydent Ghany Nana Akufo-Addo przekazał, że do działań ratowniczych dołączyło wojsko. Władze poinformowały, że grupa policjantów i ekspertów wojskowych została oddelegowana w celu "uniknięcia drugiej eksplozji" i zabezpieczenia miejsca zdarzenia.

Akufo-Addo napisał w mediach społecznościowych, że został poinformowany o eksplozji i potwierdził, że są ofiary śmiertelne. "To naprawdę tragiczne wydarzenie i chciałbym przekazać w imieniu rządu głębokie wyrazy współczucia rodzinom zmarłych" - oświadczył.

RadioZET.pl/PAP

C